Rusya’dan AB’ye kanatlı hayvan ihracatı

-
Rusya'dan AB'ye kanatlı hayvan ihracatı

Rusya, Avrupa Komisyonu’ndaki bir anlaşma akabinde bir yıllık bir aradan sonra Avrupa Birliği’ne kanatlı hayvan tedarikini tekrar başlatıyor.

Rusya’nın veterinerlik yetkilileri Altai Krai bölgesinde ortaya çıkan bir kuş gribi salgınından sonra Eylül 2014’te kanatlı hayvan tedarikini yasakladı.

Ancak Rusya’nın veterinerlik kurumu Rosselkhoznadzor’a göre salgının ortaya çıktığı zamandan beri bölgede hiçbir hastalık işareti görülmedi. Avrupa Komisyonu sağlık ve tüketici hakları müdürlüğünün başındaki isim olan Bernard van Gotham Rusya’nın oldukça patojen bir kuş gribi türü salgınını başarılı bir şekilde kontrol ettiğini ve şu anda Avrupa Komisyonu’nun № 789/2008 mevzuatının şartlarını sağladığını söyledi. Rosselkhoznadzor sözcüsü Julia Melano da bunu teyit etti ve Rusya’nın 10 Aralık’tan itibaren Avrupa Birliği’ne kanatlı hayvan tedarikine eskisi gibi başladığını, bu kararın Rusya’nın durumu kontrol altına alması ve Avrupa Komisoynu’nun tüm şartlarını yerine getirmesiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Şu anda Rusya’daki 4 firmanın Avrupa Birliği’ne ihracat yapma izni vardır. Bunlar Rus kanatlı hayvan üreticisi Prioskolie, Miratorg alt kuruluşu Bryansky Broiler, hindi üreticisi JSC Krasnobor ve bıldırcın tedarikçisi Perepelkiny & Zovni’dir. Hindi ve bıldırcın ‘egzotik’ kümes hayvanları olarak da anılmaktadır.

Egzotik kümes hayvanları akımı

egzotik-kumes-hayvan-www.gidahatti.comEndüstri gözlemcilerine göre AB piyasasının tekrar açılmasından en fazla faydayı egzotik kümes hayvanları üreticileri görecektir.

Krasnobor’un başındaki isim Igor Smetanov Avrupa’ya ihracat hakkı kazanmanın satışları optimize etmenin yollarından biri olduğunu, bu nedenle yaptıkları ihracatlarda aşırı bir artış planlamadıklarını söyledi. Smetanov kendi ürettiklerini ve Avrupa Birliği’nde üretilenleri kıyaslama şansına sahip olduğunu, Rusya dışında yaşayan insanların tat tercihleri konusunda uzman olmadığını ancak kendi ürünlerinin daha doğal, daha doğru bir tada sahip olduğunu düşündüğü sözlerine ekledi.

Rusya Et Birliği Mushegh Mamikonian’a göre Avrupa’da bu et türünün tüketimindeki farklılıklar nedeniyle egzotik kümes hayvanları ihracatı popüler hale gelecektir. Mushegh Mamikonian örnek vererek Avrupa’da kişi başına düşen hindi tüketiminin Rusya’dakinden 5 kat fazla olduğunu ifade etti. Mamikonian Rusya’daki kurlarla birlikte Rusya’nın uluslararası ticarette daha büyük bir oyuncu haline gelmekte olduğunu, Rusya’daki et ihracatçılarının gıda kaynakları yetersiz olan Asya ve Kuzey Afrika gibi pazarlara yoğunlaşacağını sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın