Rusya’da ne umduk, ne bulduk?

-


Batılı ülkelere uyguladığı ambargo nedeniyle gıda ürünleri ihracatında büyük artış beklediğimiz Rusya’da umduğumuzu bulamadık. Batının uyguladığı yaptırımlar ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomik durgunluğun yaşandığı Rusya’ya ihracatımız, Ağustos ayında %38 azalarak 310 milyon dolara geriledi.

TİM verilerine göre, 2014 yılının ilk sekiz aylık döneminde 4.4 milyar dolar olan Rusya’ya ihracatımız, bu yılın aynı döneminde 2,4 milyar dolarda kaldı. Geçen yıl 6.7 milyar dolar olan yıllık ihracatın da 2015 yılı sonunda 4 milyar doların da gerisinde kalmasından endişe ediliyor.

Aynı şekilde iki ülke arasında 2008’de 38 milyar doları bulan, 2014’de 32 milyar dolara gerileyen ticaret hacminin, yıl sonunda 25 milyar dolarda kalabileceği endişesi yaşanıyor.

Rusya’nın Batılı ülkelerden gıda alımını durdurduğu bir dönemde ihracatın artmamasının gerekçesi olarak, TIR kota sorununda ilerleme sağlanamaması, beyaz ette kota sıkıntısının aşılamaması, süt ürünlerinde izinlerin gecikmesi ve yeterli teşvik olmaması nedeniyle rekabet gücünün zayıflaması, Rus gümrüklerinde yaşanan sıkıntılar ve ikili ticari ilişkilerde engellerin aşılmasına yönelik çalışmaların durma noktasına gelmesi gibi nedenler sıralanıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir