Rusya’da et ve süt açığı tartışması!

-
Rusya’da et ve süt açığı tartışması!

Rusya Federasyonu Meclisi Ulusal Hesaplar Komisyonu’nun ithalat yasakları nedeniyle 2016’da et ve süt ürünlerinde açık yaşanabileceği iddiası, tartışmaya yol açtı.

Komisyon raporunda, Rus tüketicilerin ithal ürünleri satın alamadıkları için mutsuz oldukları ve yüksek kaliteli ithal ürünlere alışan tüketicilerin daha düşük kaliteli Rus ürünlerini satın almayı reddettikleri belirtildi. Rapora göre, tüketiciler için düşük kaliteli Rus ürünleri doğru bir alternatif olarak gözükmüyor.

Raporun aksine Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği Başkan Yardımcısı David Yakobaşvili, tüketicileri rahatlatmak adına 2016 yılında et ve süt ürünlerinde bir açık yaşanmayacağını belirtirken, komşu ülkelerin yüksek kaliteli ürünler üretmeye devam ettiklerini ve yerel talebi karşılamak için bu ürünleri kullanabilecekleri değerlendirmesini yaptı. Ancak Yakobaşvili, kısıtlı fırsatlar ve uzun ödeme dönemleri yüzünden et ithalat açığını kapatmanın yavaş bir proses olacağını kabul etti.

Ulusal Et Birliği de (NMA) 2016 yılında bir açık olmayacağı garantisini verirken, Ulusal Hesaplar Komisyonu’nu uygun verileri kullanmamakla suçladı.

Uzmanlar ithalatların değiştirilmesi politikası ile artan yerel üretimin, henüz ithalatlardaki azalmayı yakalayamadığını belirtirken, tüketimde yaşanması beklenen 300 bin tonluk azalmanın bu durumu biraz olsun rahatlatacağı görüşündeler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir