Rusya – Türkiye krizinden Ukrayna ve AB kazançlı çıkacak

-
Rusya – Türkiye krizinden Ukrayna ve AB kazançlı çıkacak

Rusya’nın buğday ihracatının en büyük alıcılarından olan Türkiye, iki ülke arasındaki sıkıntılar artmaya devam ettiği için başka kaynaklar aramaya başlayabilir.

Rus uçağının düşürülmesi, ardından Ege’de bir Rus savaş gemisine fazla yaklaştığı iddiası ile bir Türk balıkçı gemisine ateş açıldığı iddiaları ve bir Rus savaş gemisinin boğazdan hava savunma füzesi gösterilerek geçişinin sonucunda iki ülke ilişkilerinin git gide açılmasının ardından endüstri uzmanları AB ve Ukrayna yetiştiricilerinin bu durumu fırsata dönüştürebilecekleri görüşündeler.

Şu anda Rusya ve Türkiye arasında buğday ihracatında herhangi bir ambargo bulunmamakta ancak Rus uçağının düşürülmesinin ardından tahıl sevkiyatlarına bir süreliğine ara verilmiş ve Türk ithalatçılar yeni ticaret anlaşmaları imzalamayı reddetmişlerdi.

En büyük ikinci ithalatçı

Rusya’ya ek olarak Türkiye, Rusya ile hemen hemen aynı fiyata sahip olan Ukrayna buğdayını ve aralarında Romanya ve Almanya’nın da bulunduğu AB ülkelerinden bunlardan daha az miktarlarda buğday satın almakta. Rus buğdayının en büyük ikinci ithalatçısı olarak toplam buğday satışının %18’ini elinde tutan Türkiye, %30 ile ilk sırada bulunan Mısır’ın arkasında yer alıyor.

ihracat-www.gidahatti.comYaşanan olaylar sonucunda Türkiye’nin Rusya’dan ithalatı kısarak Ukrayna’ya daha fazla yönelebileceğini belirten piyasa analistleri, bu durumun AB buğdayı için de büyük bir fırsat olabileceği görüşündeler. AB buğday ihracat taahhütlerinin geriden takip etmesi ve bir önceki yılın değerlerine düşmüş olmasının AB’nin Türkiye’ye daha fazla buğday ihracatı yapması olanağı sağlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Emtia analiz firması Mintec ise Türk ithalatlarında henüz bir yavaşlama yaşanmaya başlamadığını ancak Türkiye başka kanallara yönelirse bundan Fransa’nın yararlanabileceğini belirtiyor.

Karadeniz’de iyi üretim

Fransa’nın iyi bir üretim yılına ve bunun sonucunda bol miktarda ihraç ürününe sahip olduğunu belirten Mintec yetkilisi, zayıf Fransız rublesi/Ukrayna grivnası ile Karadeniz bölgesinde yüksek üretim gerçekleşmesinin Fransa’nın buğdayını geleneksel pazarların dışına satmasını zorlaştırdığını belirtti.

Türkiye’nin toplam dünya buğday ticaretinin %3’ünden daha azına sahip olmasının, eğer Türkiye ithalatta değişikliğe giderse dünya piyasasında büyük bir etki uyandırmayacağını belirten uzmanlar, Rusya, AB, ABD ve Arjantin’de aşırı tedarikin bulunmasının Türkiye-Rusya anlaşmazlıklarını uzun vadede etkisiz kılacağını düşünüyorlar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın