Rusya: Türkiye ‘ikna edici’ garantiler vermeli

-


Rusya: Türkiye ‘ikna edici’ garantiler vermeli

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Alekseyenko, ‘Türkiye, tarım ürünlerinin ithalatına tekrar izin verilmesi için sözlü değil, ‘ikna edici’ garantiler vermeli’ dedi.

Geçen kasım ayında bir Rus uçağının düşürülmesine misilleme olarak Türkiye’den  tarım ürünü  ithalatına yasaklar getiren Rusya’dan yeni bir mesaj geldi. Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un başkan yardımcısı Aleksey Alekseyenko, Türkiye’nin tarım ürünlerinin kalitesi hakkında “ikna edici”garantiler vermesi halinde Türkiye’den ürün ithalatına yeniden izin verebileceklerini açıkladı.

Rossiya 24 televizyonuna konuşan Alekseyenko, “Türkiye’nin bize tarım ürünlerinin kalitesine dair ikna edici ve kanıtlanabilir garantiler vermesi halinde bu ülkeden ithalata yeniden başlayabiliriz. Zira sözlü garantiler bizi tatmin etmiyor” dedi.

Türkiye’nin, nisan ayında Rosselhoznadzor ve Türk tarım yetkilileri arasında yapılan bir toplantıda ürünlerin kalitesiyle ilgili bazı sözler verdiğini belirten Alekseyenko, “Ancak buna rağmen bize tarım zararlıları olan ürünler göndermeye devam ettik. Bu nedenle biz de radikal bir karar almak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert de, daha önce Rus medyasına yaptığı bir açıklamada Türkiye’den 16 Mayıs’tan itibaren kabak, limon ve greyfurt alımını durduracaklarını, bunun da Türkiye’den sebze ve meyve ithalatının tamamen durdurulacağı anlamına geldiğini söyledi.

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir