Rusya ile ticarette işler karıştı!

-
Rusya ile ticarette işler karıştı!

Türkiye ile Rusya arasında Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Zirvesi’nde imzalanan Mutabakat Muhtırası, bu ülke ile özellikle tarım ve gıda ürünleri ihracatında yaşanan sıkıntıların aşılması noktasında umut yaratırken, Türkiye’nin Rusya’dan ayçiçek yağı ve buğday ithalatına kısıtlama getirdiği bildirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ithalata kısıtlama getirildiğini haberlerini doğruladı.

Türkiye’nin Rusya’dan tarım ürünleri ithalatına sınırlama getirdiğine ilişkin ilk haberi, Reuters geçti. Ajansın haberine göre, Rus ekonomi gazetesi Vedomosti, Türkiye’nin Rusya’dan ithal edilen buğdaya yeni sınırlamalar getirdiğini yazdı.

bugday-gidahattiSovEcon analistlerine dayandırılan haberde, Türkiye’nin buğday ithalatı için verdiği toplam kotanın sadece yüzde 20-25’inin Rusya’ya tahsis edilmesine izin verdiği belirtildi.

Ayçiçek yağı ithalatına da sınırlama

Türkiye’nin Rusya’dan ayçiçek yağı ithalatına kısıtlama getirdiği haberini ise Rus devlet haber ajansı RIA geçti. Ajansın haberinde, Türkiye’nin Rusya’dan ayçiçek yağı ithalatına sınırlama uyguladığı kaydedildi.

RIA’nın haberini dayandırdığı Rusya Yağ Üreticileri Birliği Başkanvekili Mikhail Maltsev, Türkiye’nin, vergisiz Rus ayçiçek yağı ithalatına kısıtlama getirdiğini, yeniden işleme için yapılan ithalat lisansı başvurularının kabul edilmediğini söyledi.

aycicek-yagi-gidahatti“Yüzde 15-30 arasında bir kota uygulanıyor” ifadesini kullanan Maltsev, Vedomosti gazetesinin “Türkiye’nin Rusya’dan buğday alımına yeni bir kısıtlama getirdiği” haberine ilişkin olarak da, “Aynı durumun ayçiçeği yağı için de geçerli olduğuna dair bilgi aldık. Ayçiçeği yağı sevkiyatında kısıtlama söz konusu. Kota uygulaması, gayriresmi olarak yapılıyor” diye konuştu.

TİM kısıtlama haberlerini doğruladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) de, Rusya’dan ithal edilen tüm tarım ürünlerine kısıtlama getirildiğine dair haberleri doğruladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir