Rusya ihracat artışında başı çekti. Peki neden?

-
Rusya ihracat artışında başı çekti. Peki neden?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Haziran ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,8 artışla 12 milyar 70 milyon dolar oldu. Rusya, yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkmasının etkisiyle, en fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında yüzde 89 oranıyla en yüksek ihracat artışının gerçekleştiği ülke oldu. Haziran’da Katar’a ihracat da yüzde 49,2 artış kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Haziran ayı ihracat rakamları, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Gaziantep’te, TİM 1000’de 30. sırada yer alan Altunkaya Şirketler Grubu tesislerinde açıklandı.

ihracat-haziran-2017-mehmet-buyukeksi-mehmet-simsek-gidahattiHaziran ayı ihracatı

Haziran 2017’de ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artışla 12 milyar 70 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“Şunu gururla söyleyebiliriz ki, Kasım ayından bu yana yani tam 8 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. Haziran ayında da Ramazan Bayramı sebebiyle 2 iş günü eksik olmasına rağmen ihracatımızı artırma başarısını gösterdik. Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017’nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı” diyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk 6 ayında ihracatın yüzde 8,2 artışla 76 milyar 383 milyon dolar ve son 12 aylık ihracatın yüzde 4,5 artışla 147 milyar 329 milyon dolar olduğuna dikkat çekti.

TİM olarak ihracatı ivmeli bir performansla artırma gayreti içinde olduklarını vurgulayan Büyükekşi, “Çünkü 2017, İhracatta Atılım Yılı. Dünya ticareti yeniden canlanırken, çevre ülkelerle aramızdaki sorunlar Hükümetimiz tarafından tek tek çözülürken, ihracatçılarımıza her koldan verilen teşviklere her gün bir yenisi eklenirken tabi ki bu yılın hakkını vereceğiz” dedi.

“3 büyük rekor kırdık”

TÜİK’e göre yılın ilk 5 ayında ihracatın yüzde 9,5 gibi çok güçlü bir artış gerçekleştirdiğini hatırlatan Büyükekşi, yılın ilk 4 ayı için geçerli küresel verilere işaret ederek “Şu ana kadar 3 büyük rekor kırdık. Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8,9’dan binde 9’a çıkardık. ABD’nin ithalatındaki payımız binde 3’ten binde 3,1’e yükseldi. AB’nin ithalatındaki payımız ise yüzde 1,28’den yüzde 1,29’a çıktı. İnşallah önümüzdeki dönemde rekorlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” diye konuştu.

İhracat camiası olarak net ihracatın büyümeye yarı yarıya destek vermesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Büyükekşi, “Önümüzdeki dönemde ise ihracatın katkısıyla daha da yüksek büyüme rakamları yakalayacağımıza olan inancımız tam” ifadelerini kullandı.

ihracat-haziran-2017-sektor-tim-gidahattiZeytin ve zeytinyağı ihracatı yüzde 63 arttı

Haziran’da miktar bazında ihracat yüzde 4,1, ilk 6 ayda ise yüzde 12,6 artış gösterdi. Haziran ihracatının lideri yüzde 16,4 artışla 2,5 milyar dolara ulaşan yine otomotiv oldu. Otomotivi 1,4 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1,3 miyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Haziran ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde; yüzde 178 ile Gemi ve Yat sektörü elde etti.

Tarım ürünlerinde ise en fazla ihracat artışını yüzde 63 artış ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörü yakaladı.

Meyve sebzede artış Rusya’ya artış rekoru getirdi

En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında Haziran’da en fazla ihracat artışının yüzde 89,1 ile Rusya’da olduğunu bildiren Mehmet Büyükekşi, “Rusya’ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu” dedi.

Haziran ayında 122 ülkeye ihracatın arttığını, 109 ülkeye olan ihracatın gerilediğini belirten Büyükekşi, “En fazla ihracat yaptığımız ilk 5 ülkeye bakacak olursak; Almanya’ya ihracatımız yüzde 4,4, İngiltere’ye ihracatımız yüzde 2,1, İtalya’ya ihracatımız yüzde 1,8, ABD’ye ihracatımız yüzde 14,1 ve Irak’a ihracatımız yüzde 4,4 artış gösterdi” diye konuştu.

kiraz-ihracat-1-gidahattiKatar’a ihracat

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre AB’ye ihracatın yüzde 2,8 artış gösterdiğini aktaran Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Böylelikle Haziran’da AB’nin ihracatımızdaki payı 50,5 oldu. Kuzey Amerika’ya ihracatımız yüzde 17,8, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 17, Uzakdoğu’ya ise yüzde 21 artış gösterdi. Diğer taraftan, ihracatımız Afrika’ya yüzde 6, Ortadoğu’ya ise yüzde 9,9 azaldı.

Ortadoğu’ya ihracatımızın gerilemesinde İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan ihracatımızdaki gerileme etkili oldu. Bu 3 ülkeye Haziran ayındaki ihracatımız 234 milyon dolar geriledi. Bunların yanında Katar’a ise ihracatımız yüzde 49,2 artış kaydetti. Değer bazında ise bu artış 17,6 milyon dolar düzeyinde.

İlk 6 ayda ise ihracatımız AB’ye 3 milyar dolar artış kaydetti. AB’den sonra ihracat artışımıza en büyük katkıyı 936 milyon dolar artış ile Kuzey Amerika ülkeleri ve 659 milyon dolar artış ile Ortadoğu vermiş oldu.”

mehmet-simsek-mehmet-buyukeksi-mahsum-altunkaya-gidahattiGıda ve içecek sektöründe öne çıktı

Rakamların açıklandığı Altunkaya Şirketler Grubu’nun Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretim yapısı ile Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasında yer aldığını belirten Büyükekşi, “Özellikle gıda sektöründen içecek sektörüne, tarım ve hayvancılığa kadar birçok alanda Türkiye’yi dış pazarlarda başarı ile temsil ediyor. 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Son 10 yılda ihracatını 3 katına çıkardı. 2016 yılında 284 milyon dolarlık ihracatıyla liderler arasındaki yerini aldı” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir