Rusya iadesi 3 bin tona ulaştı, Bosna Hersek mal istiyor

-
Rusya iadesi 3 bin tona ulaştı, Bosna Hersek mal istiyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya’dan geri dönen zirai ürünlerin miktarının şu an için 3 bin tona ulaştığını açıkladı, Bosna Hersek’in Türkiye’den daha fazla yaş meyve sebze almak istediğini söyledi.

Faruk Çelik-TOBB-www.gidahatti.comTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’i makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulundu. ​

Ziyarette konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde işverenler olarak Bakan Çelik ile çok yakın çalışmalar yürüttüklerini anımsatarak, “İstişare, ortak akıl ve menfaati birbiri ile çelişenleri uzlaştırma konusunda büyük becerisi olan bir bakanımız. Türkiye’nin çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki birçok yapısal reform bakanımızın döneminde hayata geçti” dedi.

Faruk Çelik-TOBB-www.gidahatti.comTarım sektörünün, hem işverenler hem de ticaret borsaları açısından TOBB için öncelikli sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Bakan Çelik’in Türkiye’nin tarım ve hayvancılığı ile ilgili birçok köklü problemin çözülmesi noktasında çok başarılı olacağına inandıklarını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, tarım sektörüne dayalı olarak yapılan ihracatta komşulardaki problemlerden dolayı sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Bunları da akıl yoluyla en uygun pazarları bularak elimizdeki üretilen ürünlerin pazarlanmasına katkı sağlanacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya ile yaşanan gelişmelerin ardından TOBB’da bir kriz masası oluşturulduğunun anımsatılması üzerine de Hisarcıklıoğlu, kendilerine Rusya ile ilgili gelen sorunların en yaygın olanının yaş meyve sebze ile ilgili, nakliye, gümrük ve siparişlerde olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Türk Cumhuriyetlerine geçişlerde problemler yaşadıklarını ifade ederek, “Diğer sektörlerimiz itibariyle sipariş iptalleri gibi konular var. Bunları rapor olarak Ekonomi Bakanlığına ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığına rapor olarak sunuyoruz” dedi.

Faruk Çelik-TOBB-www.gidahatti.comİadeler artıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Hisarcıklıoğlu ve çalışma arkadaşları ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Bakan Çelik de, aynı anlayış içerisinde yine diyalog mekanizmalarını çalıştıracaklarını ifade etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, Rusya’ya ihraç edilmek üzere gönderilen yaş meyve sebzelerde beklemeden kaynaklı dezavantajlar yaşandığını belirtti. Rusya’dan geri dönen zirai ürünlerin miktarını daha önce 160 ton olarak açıkladıklarını anımsatan Çelik, “Artık 160 ton değil biraz daha fazla bir iade söz konusu, şu an itibarıyla 3 bin ton civarında bir rakam söz konusu” ifadesini kullandı.

Faruk Çelik-Bosna Hersek-www.gidahatti.comBosna-Hersek’ten talep var

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Fadil Novalic ve Tarım, Su ve Ormancılık Bakanı Semsudin Dedıc ile görüşmesine atıfta bulunan Bakan Çelik, “Kendilerinin söylediği bir şey var. Türkiye’den Bosna Hersek Federasyonu’na yaş meyve sebze ihracatının çok düşük olduğunu, başka ülkelerden temin ettiklerini ve bu konuda bir çalışma yapabileceğimizi ifade ettiler. Biz de memnuniyetle hemen gerek hayvansal ürün, gerekse meyve sebze ile ilgili teknik heyeti göndereceğimizi ve gerekli çalışmaların yapılacağını ifade ettik. Tabii ihracat konusu olunca ilgili bakan arkadaşlarımız var. Bunları hükümet nezdinde değerlendiriyoruz ve inşallah üreticimizin ve ihracatçımızın benzer oluşabilecek krizlere karşı önlemlerini de hazırlayan bir noktada olacağız” bilgisini verdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın