Rusya ambargosu kabak tadı verdi!

-
Rusya ambargosu kabak tadı verdi!

16 Mayıs 2016 tarihi itibariyle Türkiye’den bütün tarım ürünleri ithalatını yasaklayacağını açıklayan Rusya, bu kararından vazgeçti. Marul ve kıvırcık için ithalat yasağını uygulamaya koyan Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor), zararlı haşere içerdiği gerekçesiyle kabak ve bal kabağının da 19 Mayıs tarihinden itibaren geçici olarak yasak ürün listesine ekleneceğini bildirdi.

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert, 16 Mayıs’tan itibaren Türkiye’den kabak, limon ve greyfurt alımını da keseceklerini, bunun da bu ülkeden sebze ve meyve ithalatının tamamen durdurulacağı anlamına geldiğini söylemişti.

bal-kabagi-gidahatti

İnterfax haber ajansına konuşan Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Yulia Shvabauskene da, “Şu ana kadar yasak getirilmemiş meyve ve sebze ürünlerine de sınırlama getirmeyi değerlendiriyoruz” demişti.

Rusya, “Sahte Türkiye Sertifikalı” ürünlerden şikayetçi

Dankvert ve Shvabauskene’in açıklamasının ardından özel bir televizyona konuşan Rosselhoznadzor Başkan Yardımcılarından Aleksey Alekseyenko ise Türkiye’nin tarım ürünlerinin kalitesi konusunda “ikna edici” garantiler vermesi halinde, ürün ithalatına yeniden izin verebileceklerini söylemiş ve sözlü garantilerin kendilerini tatmin etmediğini kaydetmişti.

marul-gidahatti

Tarihler 16 Mayıs’ı gösterirken, Rosselhoznadzor’dan bir açıklama daha yapıldı. Rosselhoznadzor Başkan Yardımcılarından Yuliya Şvabauskene, şu açıklamayı yaptı:

“Bugün yaptığımız değerlendirme toplantısında Türkiye’den tüm tarım ürünlerine yasak uygulamasına herhalde geçilmeyecek. Türk tarafından hataları düzeltme yönünde olumlu sinyaller alındığı için radikal adımdan şimdilik vazgeçtik.

Daha önce ilan ettiğimiz üzere bugün sadece marul ve kıvırcık yasağı uygulanmaya başlandı. 19 Mayıstan itibaren ise bal kabağı ve kabak da yasak listesine geçici olarak eklenecek. Türk ürünlerine ek yasaklar tamamen ürünlerin kalitesi ve karantina şartlarına bağlı. Yasaklanan ürünlerde sistematik biçimde Kaliforniya Tripsi olarak bilinen haşereye rastlandığı için geçici yasak getirmek zorunda kalıyoruz. Türk tarafının davranışlarına göre yasak konduğu gibi kaldırılabilir.”

“Rusya’ya ihracatta Ukrayna güzergahını kullanmayın”

limon-gidahatti

Rusya’nın 16 Mayıs tarihi itibariyle marul ve kıvırcık için ithalat yasağı uygulaması, 19 Mayıs tarihi itibariyle de bal kabağı ve kabak ithalatına yasak uygulayacak olması nedeniyle, Türkiye’den sadece limon ithalatı serbest olacak.

Rusya’nın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ithalatına yasak getirdiği, süreç içerisinde yeni ürünlerle genişlettiği yasaklı ürün listesinde, tavuk ve hindi eti ile birçok yaş meyve ve sebze bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın