Rusya-ABD ticaret savaşları!

-
Rusya-ABD ticaret savaşları!

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırım tasarısını imzaladı, Rusya’nın tepkisi gecikmedi. Yasalaşan yeni yaptırımlar nedeniyle ABD ile ilişkilerin düzelme ihtimali kalmadığını belirten Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev, “ABD, bu hamlesiyle Rusya’ya yönelik tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattı.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı yazılı açıklamada, Kongre’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırım tasarısını “ciddi ölçüde kusurlu” olmasına karşın “ulusal birlik” için imzaladığını açıkladı. Amerika’nın Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası, Trump’ın, ülkesinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya ya da değiştirmeye yönelik olası adımlarının, Kongrenin onayına tabi tutulmasını gerektirecek.

donald-trump-imza-gidahattiHem imzaladı hem eleştirdi!

Trump açıklamasında, “Tahran ve Pyongyang rejimlerinin kötü faaliyetlerini cezalandırmak ve engellemek için sert tedbirler alınmasını onaylıyorum. Ayrıca, Amerika’nın demokratik sürecine müdahalenin tolere edilmeyeceğini ve Rusya’nın tahrip edici, istikrar bozucu eylemlerine karşı müttefiklerimiz ve dostlarımızın yanında yer alacağımızı netleştirmeye destek veriyorum” ifadelerine yer verdi.

Buna karşın, Kongre’den ezici çoğunlukla geçen yaptırım tasarısına yönelik endişeleri olduğunu vurgulayan Donald Trump, şunları kaydetti:

“Tasarının başkanlık yetkisini birçok şekilde gasbettiği, Amerikalı şirketleri dezavantajlı konuma getirdiği ve Avrupalı müttefiklerimizin çıkarlarına zarar verdiğine yönelik endişelerimi Kongre’ye ilettim. Yönetimim yasa tasarısını iyileştirmek amacıyla Kongre ile çalışmak adına girişimlerde bulundu. İlerleme kaydettik. Tasarının dilini Hazine Bakanlığına, Amerikalı firmalara ve bireylere lisanslar verilmesi konusunda daha geniş esneklik tanınmasını sağlayacak şekilde geliştirdik. İyileştirilmiş tasarı ayrıca Avrupalı müttefiklerimizin enerji alanındaki yaptırımlar hakkındaki geri bildirimlerini yansıttı.

Bununla birlikte, tasarı hala özellikle başkanlık yetkisini aşması nedeniyle ciddi ölçüde kusurlu. Kongre, 7 yıllık konuşmanın ardından bir sağlık sigortası tasarısı dahi çıkaramadı. Bu tasarı, Yürütmenin yetkisini sınırlandırarak, ABD’nin daha iyi anlaşmalara erişmesini zorlaştıracak, Rusya’yı, Çin’i ve Kuzey Kore’yi daha yakınlaştıracak.”

dimitry-medvedev-gidahatti

Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev

“ABD ticaret savaşı başlattı”

Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev, ABD Kongresinin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırım tasarısının ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanarak yasalaşmasını, sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada değerlendirdi.

Tasarının yasalaşmasıyla ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelme ihtimalinin artık kalmadığını vurgulayan Medvedev, “Trump yönetimi de büyük bir acizlik göstererek tüm yürütme gücünü Kongreye devretti” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin Rusya’ya karşı tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattığını vurgulayan Medvedev, Rusya’nın yeni yaptırımlarla başa çıkmayı başaracağını söyledi.

jean-claude-juncker-gidahatti

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

AB’nin tepkisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması konusunda ABD’de onaylanan yeni yasanın Avrupa’nın kaygılarını dikkate aldığını ancak bunun AB ekonomik çıkarlarına zarar vermesi durumunda birkaç gün içerisinde misilleme yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

ABD’nin Rusya’ya ilave yaptırım kararı almasına yönelik tasarıda yapılan son değişikliklerden genel olarak tatmin olduğunu belirten Juncker, “Hazırız, ABD karşısında ekonomik çıkarlarımızı savunmalıyız ve bunu yapacağız. Düzenleme, Avrupa çıkarlarının altını oyacak bir şekilde uygulanırsa AB buna günler içerisinde yeterli ölçüde karşılık vermeye hazırdır.” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir