Rus sığır eti piyasası ticaret darbesiyle sarsıldı

-
Rus sığır eti piyasası ticaret darbesiyle sarsıldı

Rus sığır eti endüstrisi büyük bir fırtınanın ortasında. Üretim, ithalat ve tüketimdeki düşüşlerle birlikte hayvancılık sektörünün düşük karlılığını çevreleyen problemler Rus hayvancılığını sıkıntıya sokuyor.

Ülkenin et sektörünü inceleyen birçok kuruluşun verdiği bilgilere göre 2015’te Rusya’nın büyük baş hayvan sayısı 2014’ün aynı dönemine daha kıyasla %1,9 azalarak 19,8 başa geriledi. Ocak- Kasım 2015 arasında toplam sığır eti üretimi ise 971,900 ton karkas ağırlığı veya 1,705 milyon ton canlı ağırlığa sahip oldu. Yıl bazında bakıldığında ise yine bu rakamın da %1,3 oranında düştüğü görülüyor.

Negatif endüstri

hayvancilik.www.gidahatti.com Rus uzmanlar ülkenin sığır eti üretiminin birkaç yıldır art arda düşmeye devam ettiğini belirtirken, tarım diğer sektörlerine göre daha az kârlılığa sahip olunması ve geri ödeme dönemlerin çok daha uzun olmasını bunun altında yatan sebep olarak veriyorlar.

Mevcut hayvancılık sistemlerinin üreticiler için verimsiz olduğunu da belirten uzmanlar, çok büyük otlak araziler bulunmasına rağmen kesime giden hayvanların sayısının gittikçe azalmaya devam ettiği şeklindeki endişelerini belirtiyorlar.

Et sektöründe geri ödeme dönemlerinin en etkili yönetimlerin altında bile 10-12 yıl arasında olduğunun altını çizen Ulusal Et Birliği Başkanı Sergei Yushin, sektöre giren birisi için kârlılığın en az 7 ila 9 yıl içerisinde başladığını ve birçok bankanın bu kadar uzun vadeli krediler veremediği için devlet yardımlarına ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.

Benzer bir açıklama da Rusya Tarımsal Piyasa Araştırmaları Enstitüsü (IKAR) uzmanı Daniel Khotko’dan geldi. Sığır eti üretiminin bu yıl içerisinde %1 oranında azalacağını öngören Khotko, küçük ve orta boylu çiftliklerin çıktılarında yaşanan azalmaların kısmen büyük işletmelerde görülen artışlar tarafından karşılandığını belirtti.

İthalatlar can yakıyor

Tahminler Rusya’nın toplam et tüketiminin yaklaşık %5 oranında düşebileceğine işaret ederken tavuk tüketiminde artış yaşanması bekleniyor. Birçok Rus tüketici ise ithal edilen Avrupa mallarından çok daha pahalıya satılan yerli kırmızı et ürünlerinden uzaklaşmaya devam ediyor.

Tüketici sepetinin içeriğinin büyük bir değişim gösterdiğini ortaya koyan piyasa araştırma raporları, Rus halkının protein ihtiyaçları için daha ucuz alternatiflere yönlendiklerini gösteriyor. Rus Tarım Bakanlığı verilerine göre 2015’in ilk yarısında sığır eti ithalatları 1,5 kat azalarak 110,800 tona geriledi. Bunun sonucu olarak ise perakende fiyatlarında %30’ları geçen artışlar yaşandı.

Birçok öngörü ise sığır eti tüketimindeki küçülmenin, %6-7’lik piyasa küçülmesinden daha büyük olacağı görüşünde.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın