“Reyting gıdacıları masa başında oturup değerlendirmeler yapıyor”

-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile yaşanan krizin üretim ve tarımın dışında bir konu olduğunu belirterek, “Bunun faturasının tarıma kesilmesi doğru değil. Burada Türk çiftçisinin ve Rus çiftçisinin cezalandırılması doğru değildir. Türkiye burada sorumlu davranmaya, ağır başlı davranmaya devam ediyor.” dedi. Sebze ve meyveyle ilgili gelişi güzel, bilimsel temele dayanmayan değerlendirmeler yapıldığını dile getiren Çelik, “Reyting gıdacıları böyle masa başında oturup değerlendirmeler yapıyorlar” diyerek sert çıktı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa Bölgesel Konferansı’nın açılışına katılmak üzere Antalya’ya gelen Çelik, Antalya Toptancı Hali’nde esnafı ziyaret etti. Hale gelen üreticilerin sorunlarını dinleyen Çelik, sebze ve meyve fiyatları hakkında esnafın sorularını cevapladı.

Hal ziyaretinin ardından esnafla kahvaltı eden Çelik, daha sonra hal otoparkında düzenlenen Hal Arena Antalya Fuarı’nın açılış törenine katıldı.

faruk-celik-antalya-3-gidahatti

“Verim için kaliteli ve sertifikalı tohum”

Burada konuşan Bakan Çelik, fuarda tohumun ele alınacağını ifade ederek, tohumun önemine dikkati çekti. Dünyanın ve Türkiye’nin sürekli küçülen tarım arazileri ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Çelik, “Tarım alanları daraldığı için üretim ve verimin önemi ortaya çıkmaktadır. Verim ancak kaliteli ve sertifikalı tohumla gerçekleşebilir. Eğer siz sertifikalı tohumu ve girdileri kullanamazsanız verim elde edemezsiniz. Bir taraftan da toprak kaybettiğinize göre çok ciddi bir şekilde tarım alanında, gıda alanında ülkeyi sıkıntılarla karşı karşıya bırakırız.” değerlendirmesini yaptı.

Tarım topraklarına SİT kalkanı

Antalya’nın Türkiye’nin marka şehri olduğunu, G20 ve EXPO 2016 gibi organizasyonları başarıyla gerçekleştirdiğini kaydeden Çelik, bugün de FAO’nun bölgesel toplantısının Antalya’da yapıldığını vurguladı. Toplantıda hem Avrupa hem Asya’daki yetkililerin Antalya’da bölge ve dünya tarımını konuşacaklarını anlatan Çelik, bunun da Antalya’nın tarımda geldiği noktayı görmek açısından önemli olduğunu söyledi.

faruk-celik-antalya-gidahatti

“Kahve içerek değerlendirme yapmak doğru değil”

Sebze ve meyveyle ilgili gelişi güzel, bilimsel temele dayanmayan değerlendirmeler yapıldığını dile getiren Bakan Faruk Çelik, şöyle konuştu: “Onu yemeyin, bunu yemeyin şeklindeki yaklaşımların bin bir türlü zahmetle üretimi gerçekleştiren üreticiye ne gibi bir maliyet çıkardığını bilmeden, sorumsuzca bu yayınları yapanları her defasında protesto ettik, bugün de aynen söylüyorum. Üreticinin hale taşıdığı bu ürünleri, hangi meşakkatlerle taşıdığını dikkate almadan, oturduğunuz yerden kahve içerek yaptığınız bu değerlendirmelerin üreticiye büyük bir haksızlık olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Ben bunlarla ilgili ‘reyting gıdacıları’ dedim. Reyting gıdacıları böyle masa başında oturup değerlendirmeler yapıyorlar. Bu ikazlarımızı yapmanın yanında pozitif anlamda atmamız gereken adımları da atmamız gerekiyor. Bu konuda gerek televizyon programları, gerek kamu spotlarıyla ilgili çalışmalarımıza hız verdik. Bu program ve kamu spotlarıyla bu yanlış algıların önüne geçeceğiz.”

faruk-celik-antalya-2-gidahatti

“Rusya ile yaşanan kriz, fevri olarak ele alınacak bir mesele değil”

Rusya ile yaşanan sorunun “dünyanın sonu olmadığını” belirten Çelik, Türkiye’nin Rusya ile yaşanan sorunu büyük bir devlet ve sorumluluk anlayışıyla değerlendirdiğini ifade etti. Çelik, mesele fevri olarak ele alınacak bir mesele olmadığını kaydederek şöyle devam etti: “Hal ile ilgili bir mesele değil. Biber, domates, karpuz ile ilgili mesele değil ki. Bu mesele uçak ile ilgili bir mesele. Konuşulacaksa teknik boyutuyla konuşulacak bir mesele. Neden düştü, neden düşürüldü? Tamamen üretim ve tarımın dışında bir konu. Bunun faturasının tarıma kesilmesi doğru değil. Burada Türk çiftçisinin ve Rus çiftçisinin cezalandırılması doğru değildir. Türkiye burada sorumlu davranmaya, ağır başlı davranmaya devam ediyor. Biz ithalatla ilgi bir kısıtlamaya gitmedik. Biz kimsenin çiftçisini yürüyen mekanizmada cezalandırma yoluna gitmedik. Birilerinin yaptığı ise yanlış. Bu da dünyanın sonu değil.”

Uluslararası örgütler Kadınlar Günü’nde bir arada!

İşbirliği sinyali!

Sorunla ilgili odalar ve birliklerle yaptıkları toplantılardan son derece güzel çözüm önerileri geldiğini söyleyen Çelik, kasım ve aralık ayında yaşanan sorunları aşma konusunda önemli adımlar atıldığını, gelecek taleplerin de değerlendirileceğini bildirdi. Üretim girdileriyle ilgili talepler olduğuna değinen Çelik, bunlara da çözüm üretme gayretinde olduklarını ifade etti. Çelik, “Önümüzdeki dönem içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası olarak üreticimizin yanında bir çalışma yürüteceğiz.” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir