Rekabet Endeksinde iki sıra yükseldik

-
Rekabet Endeksinde iki sıra yükseldik

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) tarafından hazırlanan 2017-2018 Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde, 137 ülke arasında iki basamak yükselerek 53. sırayı aldı.

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF), 2017-2018 Küresel Rekabetçilik Raporu sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. WEF Küresel Rekabet Edebilirlik Raporu 2017-2018, geçen yıla göre 1 ülke, daha az sayıda ülkeyi kapsıyor.

kuresel-rekabet-endeksi-2017-gidahattiRekabetçiliği, bir ülkenin verimlilik seviyesini belirleyen bir dizi kurum, politika ve faktör olarak tanımlayan WEF’in Rekabet Gücü Endeksi, kurumlar, altyapı, makroekonomik çevre, sağlık ve ilköğretim, yüksek eğitim ve öğretim, işgücü piyasası verimliliği, mal piyasası verimliliği, finansal piyasa gelişimi, teknolojik hazır olma durumu, ölçek, iş dünyası sofistikeliği, yenilik ve finansal piyasa gibi rekabet edebilirlik verilerinin analizine dayanıyor.

İsviçre yine ilk sırada

Rekabet gücü bakımından 137 ülke arasında ilk sırayı bu yıl da İsviçre alırken, geçen yıl sıralamada ikinci olan Singapur üçüncü sıraya geriledi. Geçen yıl üçüncü sırayı alan ABD ise 2017 -2018 Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde ikinci sıraya yükseldi.

Avrupa ülkelerinin hakimiyeti gözlenen endeks sıralamasının ilk 10’unda yer alan diğer ülkeler ise Hollanda (4), Almanya (5), Hong Kong (6), İsveç (7), İngiltere (8), Japonya (9) ve Finlandiya (10) oldu.

kuresel-rekabet-endeksi-2017-wef-gidahattiTürkiye 53’üncü sıraya yükseldi

2015 yılında 140 ülke arasında 51’inci, geçen yıl 138 ülke arasında 55’inci sırayı alan Türkiye, 2017-2018 Küresel Rekabetçilik Endeksi’nin kapsadığı 137 ülke arasında iki sıra yükselerek 53’üncü oldu.  

Türkiye, son iki yılda olduğu gibi Küresel Rekabetçilik Endeksi’nin alt endekslerde en iyi performansı, 14’üncü sıradaki yerini koruyarak, Pazar Büyüklüğü kaleminde gösterdi.

Son iki yılda en fazla düşüş, Sağlık ve İlköğretim ve Altyapı endekslerinde gerçekleşirken, önceki yıllara göre en belirgin yükseliş Makroekonomik Ortam ve Teknolojik Hazırlık endekslerinde yaşandı. Diğer endekslerde de 1-2 basamaklık artışlar gözlendi.

is-rekabet-gidahattiTürkiye değerlendirmeleri

Raporda yer alan değerlendirmelerde, Türkiye’nin gelecekte kurumsal çerçevesini iyileştirmesi, emek piyasalarında var olan önemli katılıkları gidermesi ve finansal piyasaların etkinliğini ve istikrarını sağlamlaştırması gerektiğinin altı çizildi.

2017’de Türkiye ekonomisinin yüzde 2,9 oranında büyümesinin beklendiğine işaret edilen raporda, yılın ilk yarısında liranın değer kaybetmesinin, Türkiye’nin ihracatına ve hükümetin parasal ve mali politikalar yoluyla iç talebi artırmasına yardımcı olduğu kaydedildi.

Raporda, Türkiye’nin 2016 itibariyle satın alma gücü paritesine göre 857.4 milyar ABD dolarlık bir GSYİH büyüklüğüne, kişi başına 10.742,7 ABD dolarlık bir gelire ve GSYİH’sı ile dünya toplamında %1,66’lık bir paya sahip olduğu vurgulandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir