Ramazan’da şekerleme yapın!

-
Ramazan’da şekerleme yapın!

Yarın Ramazan ayının ilk günü. Uzmanlar, Ramazan boyunca kesintili uykudan kaynaklanacak sorunları telafi için, melatonin hormonunun en fazla salındığı öğle saatlerinde 20-40 dakika arası uyunması önerisinde bulunuyor.

6 Haziran gecesi bu yılın Ramazan Ayı’nın ilk sahuru gerçekleşecek. Bir ay boyunca sağlık durumu uygun olan Müslümanlar oruçlarını tutacaklar. Nüfusumuzun büyük çoğunluğunu etkileyecek olan bu durum, acaba uyku bozukluklarına neden oluyor mu? Uyku tıbbı uzmanlarının bu soruya yanıtı “Evet” oluyor.

turk-uyku-tibbi-dernegi-logo-gidahatti

Öğle saatlerinde şekerleme yapın!

Ramazan öncesinde yazılı bir açıklama yapan Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hikmet Fırat, Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle, günlerin uzun; gecelerin ise kısa olacağına, dolayısıyla gece uyuduktan sonra sahur vaktine kadar uykuda geçen sürenin kısa olacağına dikkat çekti. Fırat, şöyle devam etti:

“Sağlıklı bir kişinin kesintisiz 6 – 8 saat uyku süresine ihtiyacı olduğunu düşünürsek, bu durumun Ramazan ayı boyunca mümkün olmayacağını görebiliriz. Sabah işe erken gitmesi gerekmeyen kişiler, bu durumu sahur sonrasında geç uyanarak tolere edebilirler. Ancak işe erken başlayanlar, eksik uyku ile güne başlamaları ve kesintili uyku sürecinden dolayı gün içinde uykuya meyil; yorgunluk; dikkatsizlik gibi sıkıntıları, özellikle oruç tutmaya başladıkları ilk bir hafta içinde gözlemleyeceklerdir. Bu durumda; uykunun başlamasını tetikleyen melatonin hormonunun en fazla salındığı öğle saatlerinde (14.00 civarı) kısa süreli uyku uyunması (şekerleme) önerilmektedir. Bu sürenin ise 20 – 40 dakikayı aşmaması önemlidir.”

Sofranızdan çorbayı eksik etmeyin

turk-uyku-tibbi-dernegi-hikmet-firat-gidahatti

Ramazan’da erken yatın!

İdeal olanın; rutin uyku alışkanlığının devamı olduğunu belirten Türk Uyku Tıbbı Derneği üyesi Hikmet Fırat, en azından toplam uyku süresini yakalamak adına, her zamankinden erken yatmanın da kısmi bir çözüm olabileceğini kaydetti. Sahura kalkılmamasının da uykunun kesintiye uğramaması için bir çözüm olabileceğini kaydeden Fırat, “Ancak bu durumda da vücudun uzun süreli aç ve susuz kalması fizyolojik olarak metabolizmayı etkileyecek, yine gün içinde uykuya meyili tetikleyecektir” dedi.

uyku-isyeri-gidahatti

Oruç süresinin bitimi olan iftarda ve daha sonrasında ise sahurda yenilecek yemeklerin de önemini vurgulayan Doç. Dr. Hikmet Fırat, sözlerine şöyle devam etti:

“Kısa sürede ve miktar olarak fazla yenecek yemeklerin, özellikle karbonhidrat ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesi ile metabolizma zorlanacak, aşırı insülin salınımına neden olacaktır. Bu durum idrar çıkışını artırabilir, normalden daha sık tuvalete gidilebilir. Yine, aşırı yemenin terlemeye katkıda bulunduğu, varsa reflü şikayetlerinin arttığı; hatta buna bağlı öksürük problemlerinin de açığa çıktığı ve tüm bunların uyku bölünmelerine yol açtığı bilinmektedir. Uykuda nefes durması (uyku apnesi) hastalığı olan kişilerin de özellikle ramazan aylarında aşırı yemekten kaçınmaları ve mutlaka cihazlarını (CPAP / BPAP gibi) kullanmaları önerilmektedir.”

Ramazan’da sindirim sistemine “ilaç” oluyor!

İftar sonrası aşırı çay – kahve gibi uyaranların tüketiminin de uykusuzluk problemi olan kişilerde sorun yaratabileceğine işaret eden Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu üyesi Fırat, “Bu durumda; uykuya dalma süresi gecikmekte, uykuyu idame ettirme çabası zorlaşmaktadır. Her iki durumda da uyku kalitesi bozulmakta, ertesi gün yaşam kalitesi etkilenmektedir” dedi.

Uyku hijyenine dikkat!

Bütün bu durumların geçici olacağı Ramazan ayı süresince ve daha sonrasında da uyku hijyenine dikkat ederek yeterince uykunun alınması sonucu yaşam kalitesinin normale dönmesinin beklendiğini kaydeden Hikmet Fırat, şikayetlerin uzaması durumunda ise uyku bozuklukları konusunda uzmanlara danışılarak destek tedavisi almak gerekebileceğini anımsattı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın