Ramazan’da midenizi rahat ettirecek öneriler…

-
Ramazan’da midenizi rahat ettirecek öneriler…

Türk yemek kültürünün önemli yiyeceklerinden biri olan çorba, Ramazan sofralarının da baş tacı. Ramazan ayında iftar ve sahurda çorbanın sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sevinç Yücecan, “Çorba, besleyici özelliğinin yanı sıra hem tok tutuyor, hem de sindirim sistemini rahatlatıyor. Geleneksel çorbalar veya kuru çorbalar her öğün tüketilebilir” diyor.

Anadolu’daki varlığının 6 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen çorba, her mevsim tüketilebilme özelliği ile Türk mutfağının gözde yiyecekleri arasında yer alıyor. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan çorba, hem tok tutması hem de sindirim sistemini rahatlatması nedeniyle özellikle Ramazan sofralarının da vazgeçilmezi.

hazir-corba-2-gidahatti

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, oruç tutanlarda su kaybı yaşandığına dikkat çekerek, Ramazan’da çorba, hoşaf, komposto gibi yiyeceklerin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini söyledi.

Sofranızdan çorbayı eksik etmeyin

Prof. Dr. Yücecan, “Geleneksel çorbalar veya kuru çorbalar hem sahurda hem de iftarda tüketilebilir. Yemeğe bir kâse çorba ile başlamak hem mideyi yemeklerin sindirimine hazırlar, hem vücudun su dengesini korur, hem de tokluk hissi verir” dedi.

hazir-corba-gidahatti

Çorba ve hafif tatlılar tercih edin!

İftarda mideyi yoracak ağır yemeklerin yerine çorbalar, haşlanmış-ızgara veya fırında pişirilmiş et , sebze yemekleri, bol salata ve meyve yenilmesini tavsiye eden Prof. Dr. Yücecan, tatlı olarak daha hafif olduğu için sütlü (sütlaç,muhallebi) ve meyveli tatlılar (elma, kabak, ayva tatlısı) tercih edilmesini önerdi.

gullac-gidahatti

Özellikle çorbanın besleyici özelliğine de işaret eden Prof. Dr. Sevinç Yücecan, şu bilgileri verdi:  “Çorbalar kolay hazırlanabildiği için, iftar sofrası hazırlama telaşında bile rahatlıkla yapılabilir. Geleneksel çorbalarımız hatta pratik bir çözüm olarak kuru çorbalar tercih edilebilir. Zaten kuru çorbanın üretim mantığı ev yapımı tarhanadan farklı değildir.

Ramazan beslenmesinde 5 önemli nokta!

Kurutma yöntemi ve modern ambalajlama sonucu kuru çorbalar her hangi bir koruyucu madde içermiyor. Çorbalar kilo dengesini sağlamak için de birebir. Ağırlık hissiyatı yapmadan tok tutar ve sıcak olduğu için hızlı içemeyeceğimizden de sindirimimize vakit tanır.

hazir-corba-2-gidahatti

Yemek kültürümüzde çok çeşitli çorbaların olması da bizim için büyük avantaj. Bu sayede hem tekdüzelikten kurtuluyoruz hem de farklı çorbaların farklı yararlarını vücudumuza alabiliyoruz.”

Sahurda süt ve süt ürünleri tüketin!

Dr. Yücecan sahurda da emilimleri diğer besinlere göre daha yavaş olan yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini belirtti ve ekledi:  “Sahurda özellikle kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha fazla tokluk hissi oluşturan et, süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler veya bu besinlerden oluşan çorba ve yemekler tüketilmeli. Sebzeli börekler ve meyve de yenebilir”

yogurt-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir