Ramazan öncesi et fiyatları için flaş açıklama!

-
Ramazan öncesi et fiyatları için flaş açıklama!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan öncesi et fiyatlarının artacağı söylemlerine ilişkin olarak, “Şu an yeteri kadar besi hayvanımız, ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız var. Kırmızı et konusunda Ramazan öncesi bir arz sıkıntısı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler.” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye’nin dönem başkanlığı kapsamında İstanbul’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Tarım Bakanları 2. Toplantısı’na katılan Bakan Çelik, gazetecilerin soruları üzerine Ramazan öncesi et fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, şunları söyledi:

“Yerli üreticiyi sıkıntıya sokmayız”

“1,5 yıldır et fiyatları stabil şekilde 30-40 lira arasında cereyan ediyor. Bizim ağırlıklı olarak halkın yoğun tüketim kalemleri olan kıyma ve kuşbaşı fiyatları üzerinde daha bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede şu an yeteri kadar besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var.

kirmizi-et-gidahattiBu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler. Yoksa biz 23,80 liraya Et ve Balık Kurumu’ndan kırmızı etin piyasaya arzını devam ettiriyoruz. Piyasada bunun 30-40 lira arasında bir değer bulması normaldir. Daha düşük fiyata verilebilir, piyasayı daha da aşağı çekebiliriz ama yerli üreticimizi zarar ettirecek, onu sektörden uzaklaştıracak bir uygulama içinde olamayız.”

“Domatesimiz dolaylı yoldan Rus pazarına giriyor”

Son dönemde tartışma konusu olan domates fiyatları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, bütün ülkeler açısından kendi aralarında yaşanan sorunlar dolayısıyla fiyatlarda faturanın çiftçiye kesilmesinin doğru olmadığını bildirdi. Birçok ülkenin kendi aralarında sorunlarının olabileceğine işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

“Bu tamamen ayrı bir şey. Bu sorunların, çiftçiye dönük, üreticiye dönük hale gelmesini doğru bulmuyoruz. Rusya ile ilişkilerimizde normalleşme dönemine girmiş bulunuyoruz. Rusya’nın ‘Biz kendimiz domates üretimine girdik, bazı yerli üreticilere taahhütlerimiz var’ şeklinde ifadeleri var ama bir gerçek var ki, bizim domates ihracatımız arttı ve artmaya devam ediyor.

domates-ihracat-gidahattiDomates ihracatında 2017’nin ilk 3 ayında yüzde 39’luk artış var. Bu da 200 bin ton civarında bir ürüne karşılık geliyor. Dolaylı olarak Rus piyasasına girdiğini Rus yetkililer zaten kabul ediyorlar. Biz de diyoruz ki, ‘Doğrudan alın, hem bizim çiftçimiz hem Rus tüketicisi zarar etmesin.’ Ama domates konusu büyük bir mesele haline geldi. Fakat netice itibariyle bizim domatesimiz elde değil, dünya piyasalarında.”

Dünyadan Türk domatesine olan talebi hatırlatan Çelik, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 12 milyon 600 bin ton üretimin gerçekleşeceğini söyledi.

Çelik, iç piyasada domates fiyatlarındaki yükselişe ilişkin olarak da, “Bugün mevsimsel geçişten dolayı biraz fiyatlarında artış var. Son 4 yıl geriye doğru baktığımızda, Nisan ayında sebze fiyatlarının yükseldiğini görüyoruz, şimdi normalleşmeye doğru giriyoruz. Umarım çiftçinin zarar etmeyeceği, çiftçinin yüzünün güleceği, pazarla çiftçi arasındaki zincirin daha daraldığı, oradaki haksız kazançların ortadan kalktığı bir süreci, gıda komitesinin çalışması ile yakalarız” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir