Ramazan için erzak paketlerinde indirim yüzde 5’ten 30’a çıktı

-
Ramazan için erzak paketlerinde indirim yüzde 5’ten 30’a çıktı

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte, firmaların çalışanlarına dağıttığı erzak paketleri ve hediye çekleri perakende sektöründen de büyük ilgi gördü. Hediye çeki ve erzak kolisi pazarından daha fazla pay almak isteyen marketlere, tedarikçiler de katılınca indirim oranları yüzde 5’ten 30’a çıktı. Ramazan kolilerinde ise geçen yıla göre fiyatlar yüzde 5-10 arasında yükselse de koli içine giren markalar, ürün kalite ve çeşitleri tüketicinin talepleri doğrultusunda artırıldı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, hurma, kuruyemiş, çay gibi ürünlerde fiyat artışları olabileceğine dikkat çekti.

Sabah gazetesinden Pınar Çelik Nacar’ın haberine göre bu pazardan pay almak isteyen marketlerin indirim yarışına tedarikçiler de katılınca iskonto oranları yüzde 30’lara kadar çıktı. Öyle ki daha önce firmalara yüzde 5 indirimle hediye çeki satışı yapan marketler, tedarikçilerin de rekabetçi fiyatlarda ürün sunmaya başlamasıyla indirim oranlarını yüzde 30’lara kadar çıkardı. Ramazan kolilerinde ise geçen yıla göre fiyatlar yüzde 5-10 arasında yükselse de koli içine giren markalar, ürün kalite ve çeşitleri tüketicinin talepleri doğrultusunda artırıldı.

Perakende sektörü, YZB 2016 buluşmasına hazırlanıyor

ramazan-erzak-paketi-gidahatti

Nitelik önem kazandı

Metro Toptancı Marketleri Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Ramazan kolilerinde yüzde 5’lik bir artış olduğunu ancak tüketicinin ucuz kolilerden çok içerisinde nitelikli ürünlerin ve bilinen markaların yer aldığı 50-60 liralık kolileri satın almayı tercih ettiğini söyledi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek ise, satışların yüzde 60’ını hediye çeklerinin geri kalanı ise kolilerin oluşturduğunu söyledi. Altunbilek, hurma, kuruyemiş, çay gibi ürünler nedeniyle fiyat artışları olabileceğine dikkat çekti.

ramazan-gida-kolisi-gidahatti

En çok gıda ürünü alınıyor

Kipa Ticari Pazarlama Direktörü Engin Günlü, hediye kartlarıyla en fazla temel gıda, kahvaltılık ve temizlik ürünü alışverişlerinin yapıldığını söyledi. Bu yıl 4 ayrı koli seçeneği sunduklarını belirten Günlü, “Standart ve orta boy kolilerde müşterilerimizden gelen geri bildirimlere dayalı olarak içerik iyileştirmesi yaptık. Daha güçlü markalar ve daha büyük gramajlar kullandık. Bundan dolayı bu iki kolide 5 liralık fiyat artışı oldu” dedi.

BİM, dünya perakende devleri arasında

İçerikler değişiyor

Bu yılki koli fiyatları içeriğine göre fiyatlandırılıyor. İçinde yağ, pirinç, bulgur, makarna, un, salça, çay, küp şeker, çorba, toz şeker, gazlı içecek bulunan paketlerin yanı sıra kuruyemiş, şarküteri, gazlı içecek, zeytinyağı, tatlı bulunan koliler de var.

ramazan-paketleri-gidahatti

 

Agresif indirimler

Tansaş, BİM, Carrefour gibi hipermarketlerin yöneticiliğini yapan sektör profesyonellerinden Servet Topaloğlu, marketlerin ramazan kolileri yaparken her bütçeye uygun erzak paketleri hazırladıklarını, bu noktada tedarikçilerin çok agresif indirimler uyguladıklarını kaydetti. “Pek çok marka için kolilere girmek iyi bir tanıtım fıtrsatı o yüzden indirimden kaçınmıyorlar” diyen Topaloğlu, bunun hediye çeklerine de yansıdığını kaydetti. “50 liralık bir erzak paketine 50 lira ödeyen bir firma 50 liralık bir hediye çekine artık çok daha az ödüyor” diyen Topaloğlu, kolilerde de tedarikçilerin indirimleri nedeniyle fiyatların düştüğünü söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın