Ramazan Ayı için gıda güvenliği ipuçları!

-
Ramazan Ayı için gıda güvenliği ipuçları!

ABD Tarım Bakanlığı, Ramazan Ayı’nda dikkat edilmesi gereken Gıda Güvenliği kurallarına yönelik bir yazı yayınladı. Gelin ailemizin sağlığını korumamıza yardımcı olacak bu püf noktalara yakından bakalım…

Dünya genelinde 1 milyara yakın Müslüman, Ramazan Ayı boyunca oruç tutuyor ve gün doğumundan gün batımına kadar bir şey yiyip içmeden ibadetini yerine getiriyor. Gün sonunda ise iftar sofraları ile bu ibadet hep birlikte kutlanıyor.

Peki ailenizi ve dostlarınızın sağlığını korumak için uymanız gereken gıda güvenliği kuralları neler?

el-yikama-gidahatti

Basit ama en etkili yöntem

Ellerinizin her zaman temiz tutmaya özen gösterin. Sabun ve sıcak suyla, en az 20 saniye süreyle ellerinizi yıkayın. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, gıda kaynaklı hastalıklar dahil olmak üzere el hijyeni birçok enfeksiyonu önlemenin en basit yoludur.

Gıda güvenliği için önemli bir alan: Kesme tahtası

Meyve, sebze ve salatalar için ayrı; et, tavuk için ayrı kesme tahtaları kullanın. Bu sayede yemeye hazır gıdalar ile et ve kümes hayvanları arasında çapraz bulaşı yaşanma olasılığını önlemiş olursunuz.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), çapraz bulaşı arttırabileceği nedeniyle et ve kümes hayvanlarının yıkanmasını önermiyor.

Et ve kümes hayvanları nasıl pişirilmeli?

Yiyeceğiniz kümes hayvanı ve etlerin güvenli hale gelmesinin tek yolu, yeterli derecede pişirerek tüm etin belli bir sıcaklığa ulaşmasını sağlamaktan geçiyor. Hastalığa neden olabilecek zararlı bakterileri göremezsiniz,  tadından anlayamazsınız.

USDA bu nedenle pişirdiğiniz etlerin iç bölgesindeki sıcaklığın en az aşağıdaki kadar olmasını öneriyor:

  • Et, kuzu, biftekler, pirzola, fırın yemekleri: İç bölgesi 63 °C’ye ulaşmalı ve en az 3 dakika dinlendirilmeli.
  • Tüm kümes hayvanları (göğüs, but, kanat eti): 74 °C
  • Yumurta: 71 °C

Gıda termometresi nedir?

Gıdaların iç bölgesindeki sıcaklığı ölçmek için, ucu iğne şeklinde olan bir gıda termometresi kullanabilirsiniz. Bu aleti, uç kısmını sıcaklığını ölçeceğiniz yere yerleştirerek kullanabilirsiniz.

Kalan yemekler ne kadar dayanır?

Artan yemekler oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletilmemelidir. Yemekleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde buzdolabına koyabilecek sıcaklığa soğutmalısınız. Bunun için tencereyi ocak yerine mermer gibi sıcaklığını temas ederek bırakabileceği bir yüzeye koyabilir, etrafına ıslak bir havlu sarabilirsiniz.

Bakteriler 4 – 60 °C arasındaki sıcaklıklarda çok hızlı ürerler. Buzdolabına girip 4 °C’nin altına soğuyana kadar yemeğinizde hızlı bir şekilde hastalık yapıcı ve yemeği bozan mikroorganizmalar çoğalmaktadır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın