Putin: “Yaptırımlar domatesle sınırlı kalmayacak”

-
Putin:

Ulusa Sesleniş konuşmasında Türkiye’ye yönelik çok sert ifadeler kullanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Kılıç şakırdatmayacağız, ama herhangi biri işin domatesler ve inşaat sektörü ile diğer alanlardaki sınırlamalarda kalacağını düşünüyorsa derin bir yanılgı içindedir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, geleneksel Ulusa Sesleniş konuşmasındaki sözleri, Rus savaş uçağının düşürülmesiyle Türkiye-Rusya ilişkilerinde patlak veren krizin kısa sürede sona ermeyeceğini gösterdi.

Vladimir-Putin-www.gidahatti.comPutin’in Kremlin’deki konuşmasında dile getirdiği, Türkiye’ye yönelik bazı sert ifadeleri şöyle:

“Türkiye’nin uçağımızı düşürmesini unutmayacağız.

Türkiye yaptığına pişman olacak.

Kılıç şakırdatmayacağız. Ama eğer herhangi biri, menfur savaş suçları işledikten ve insanlarımızı öldürdükten sonra işin domatesler ve inşaat sektörü ile diğer alanlardaki sınırlamalarda kalacağını düşünüyorsa derin bir yanılgı içindedir.

sebzeTürkiye’de çalışkan ve iyi niyetli insanlar yaşıyor. Biz Türk halkını oradaki yönetimin tepesindeki kişilerle aynı tutmuyoruz. Tavrımız bizim pilotların arkasından ateş açan tepedeki yöneticiler. Bunu niye yaptıklarına hala bir anlam verebilmiş değiliz.

Biz Ankara’nın tüm hassasiyetlerini görüşmeye hazırdık. Batıdaki müttefiklerinden daha geniş biçimde onları dinlemeye hazırdık. Ama olmadı. Türkiye yönetimi farklı yol seçti. Şimdi biz ne yapacağımızı biliyoruz. Onların bundan en ufak şüphesi olmasın.”

Putin: “Kendimiz için savaşıyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in konuşmasında, terörle mücadeleye ilişkin sözleri de dikkat çekti. İşte o sözler:

“Günümüzde teröre karşı tek bir ülkenin başarı elde etmesi mümkün değil. Terör finanse edildikçe problem çözülemez. Afganistan, Libya, Suriye kaosa gömüldü. Bunu şahsi amaçları uğruna kimin yaptığını çok iyi biliyoruz. Suriye ayrı bir sayfa. Orada Rusya’dan giden teröristler de var. Bu yüzden biz onları orada imha etme kararı aldık. Resmi Suriye yönetiminin davetini bu yüzden kabul ettik. Orada kendimiz için savaşıyoruz. Rus silahı da orada verimli sonuçlar veriyor.

Suriye’de teröre karşı dünyanın tek yumruk olarak birleşmesi lazım. BM yönetiminde ve uluslararası hukuk çerçevesinde terörle mücadele edilmeli.”

Putin, sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının yapılan uyarılara rağmen Türk jetlerince düşürülmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada da, “Sırtımızdan hançerlendik” ifadesini kullanmıştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın