Probiyotikler soğuk algınlığından koruyor!

-
Probiyotikler soğuk algınlığından koruyor!

İsveç’te yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, özel bir firma tarafından geliştirilen probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve soğuk algınlığından koruyor.

İsveçli Probi AB firması tarafından geliştirilen 2 probiyotik türünün özel bir karşımı, insanların gripten korunmasına yardımcı oluyor.

Probi Defendum, isimli ürün Probiyotik ve Defence (T.: Savunma) kelimelerine atıfta bulunuyor ve 2 farklı patentli probiyotik türünün karşımından oluşuyor: Lactobacillus plantarum HEAL9 ve Lactobacillus paracasei 8700:2.

Çift körlü, plasebo ve rastgele kontrollü bir tasarımla yürütülen denemede 900 kişi yer aldı. Çalışma 3 kış mevsimi boyunca devam etti.

Probiyotikler bağışıklık sistemini canlandırıyor

Takviye ürünü alan bireylerin daha ilk kışta daha hafif soğuk algınlığı belirtileriyle hastalığı atlattı.ğı görüldü. Probiyotikler aynı zamanda soğuk algınlığı geçirmeyen bireylerin bağışıklık sisteminin de daha faal bir şekilde çalışmasını sağladı.

Bu bulgular, önceki 2 denemeden elde edilen ve “2 farklı probiyotik türü içeren bu karşımın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisini gösteren sonuçları” destekler nitelikte. Diğer araştırmalardan birini NutraIngredients, diğerini de scirp.org adresinden okuyabilirsiniz.

Çalışma detayları

Araştırmada katılımcılar 2 gruba ayrıldı. 12 haftalık bir dönem boyunca bir gruba Probi Defendum ürünü verilirken, diğer gruba plasebo (etkisi olmayan, yalancı ilaç)  verildi.

Probi AB firmasının CEO’su Peter Nahlstedt, araştırma hakkında şu bilgileri paylaştı:

Şimdiye kadarki en büyük klinik testimizin önceki klinik bulguları desteklediğini gördüğümüz için mutluyuz. İlginç şekilde, çalışma süresince herhangi bir viral enfeksiyon geçirmeyen katılımcılarda 2 haftalık Probi Defendum alımından sonra bağışıklık sisteminde bir canlanma tespit ettik. Bu da bağışıklık sisteminin daha hazır ve dirençli bir duruma geldiğini gösteriyor.”

Bir diğer deyişle, kişi hasta olmadan bağışıklık sisteminin daha etkili çalışması sayesinde soğuk algınlığından korunabiliyor.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir