Probiyotikler sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı

-
Probiyotikler sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı

Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının vücut tiplerine göre değişiklik gösterdiğini belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmaların genel vücut sağlığı için oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Doc-Dr.-Bulent-Degertekin-gidahattiAcıbadem Ankara Hastanesi’nin “Mide ve Bağırsak Hastalıkları, Güncel Tedavi Yöntemleri” söyleşisinde, Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, eminerde mide ve bağırsak hastalıklarının sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlattı. Kadın ve Gençlik Platformu üyelerinin katıldığı seminerde, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının vücut tiplerine göre değişiklik gösterdiğini belirten Doç. Dr. Bülent Değertekin, doğum şeklinin önemine dikkat çekti. DeğertekinBağırsak florasının doğumdan sonra oluşmaya başladığına işaret ederek, anne karnında steril olan bağırsağın, doğumdan hemen sonra florasını yavaş yavaş oluşturmaya başladığını kaydetti. Probiyotik ve prebiyotiK kullanımına dair bilgiler veren Doç. Dr. Bülent Değertekin, iyi bakterileri artırmanın fayda sağladığını kaydetti.

“Mikroorganizmalar türü doğum tipine göre şekilleniyor”

Bağırsakta yaşayan mikroorganizmaların nasıl bir özellikte olacağını doğum tipinin (sezaryen veya vajinal) ve sonraki yıllardaki beslenme alışkanlıklarının belirlediğine değinen Değertekin, yapılan araştırmaların, vajinal yolla doğmuş ve anne sütü almış çocukların barsak florasında Bifidobacterium ve Lactobacilinin daha fazla olduğunu bunun yanında sezaryen yolla doğan ve mama ile beslenen çocuklarda E. Coli ve Clostridianın baskın tür olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

Bulent-Degertekin-gidahattiProbiyotik ve Prebiyotik kullanımının faydaları

Doç. Dr. Bülent Değertekin, probiyotik ve prebiyotik kullanımının faydalarına dair verdiği bilgilerde,  “Son yıllarda ‘acaba bu iyi bakterileri arttırabilirsek bazı hastalıkları düzeltebilir miyiz?’ sorusu gündeme gelmiş ve dışarıdan probiyotik ve prebiyotik verelim ve iyi bakterileri arttıralım görüşü hakim olmuştur.” diye konuştu.

Bağırsak florasının iyi bakteriler lehine çevrilmesi

Değertekin,  yapılan çalışmaların bağırsak florasının iyi bakteriler lehine çevrilmesi ile kabızlık, ishal, gaz ve şişkinlik gibi şikâyetlerin ortadan kalktığını, besin alerjileri, egzama ve kemik erimesinin azaldığını ortaya koyduğunu belirtti. Bunların yanında probiyotik ve prebiyotik kullananlarda daha az üst solunum yolu ve vajinal enfeksiyon görüldüğü, hastaların diş hijyenlerinin olumlu etkilendiği ve bu tedaviyi alanların karaciğer yağlanmalarının azaldığı görülmüştür.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir