Porsiyonda hatalı algılar

-
Porsiyonda hatalı algılar

Gıda etiketlerinde bulunan besin değerleri tavsiye edilen porsiyon miktarlarına göre büyük değişiklikler gösterebilmekte. Tüketiciler ise daha küçük porsiyon tavsiyesi olan ürünleri hatalı porsiyon algısı nedeniyle daha fazla satın alıyorlar.

Amerikan Chicago Üniversitesi yayını olan Journal of the Association for Consumer Research dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar Avrupa’da süpermarketlerde yapılan milyonlarca alışveriş bilgilerini bir araya toplayarak besin değeri etiketlemesinin sonuçlarını araştırdılar.

İki yıllık bir süre zarfında toplamda 61 çeşit sağlıklı (örneğin yoğurt) ve sağlıksız (örneğin kurbiye) kabul edilen ürün kategorileri inceleyen araştırmacılar, porsiyon bilgilerinin hatalı algılara yol açtığını kanıtladılar.

kucuk-porsiyon-www.gidahatti.comPorsiyonu azaldıkça tüketicilerin daha fazla miktarda yoğurt satın aldığını ortaya çıkartan araştırmaya göre aynı durumun sağlıklı olmayan ürünler için de geçerli olması ihtimali korkutucu olarak tanımlanıyor.

Önerilen porsiyon miktarı küçüldüğünde buna bağlı olarak besin etiketindeki değerlerinde doğal olarak azaldığını belirten araştırmacılar, bunun unutulmasının tüketiciyi hatalı karşılaştırmalar yapmaya götürdüğünü belirttiler. Bu sayede, karşılaştırılması anlamsız olan 2 kalori değerini karşılaştıran bir tüketicinin aslında daha sağlıksız olan ürünü daha sağlıklı sanarak hatalı seçimler yapabileceğinin altını çizen araştırmacılar, sonuçta besin değerlerinin doğru algılanmasının mümkün olamayacağını belirtiyorlar.

Obezite ve aşırı kilo problemlerinin nedenleri arasında olabileceği kaygısı ise üreticilerin son 30 yıl içerisinde porsiyon miktarlarını arttırmaya teşvik etti. Ambalajlama, etiketleme, reklam ve boyut gibi satın almayı etkileyen etmenlere birlikte anılan porsiyon miktarı da artık bu konuda aynı öneme sahip oldu.

Her ne kadar son zamanlarda obezite ve aşırı kilonun faturası endüstriye çekilse de, fiyatın daha önemli bir karar verme etkeni olduğu tüketicilerin küçük porsiyonları pahalılık kaygısı ile reddetmeleri de bu noktada önemli bir rol oynamakta.

ABD’de bu tür sıkıntıları gidermek adına Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ambalajlı gıdalarda yer alan Besin Gerçekleri Paneli (NFP) bölümünü iyileştirerek ve kısa zaman önce Ambalaj Önü (FOP) sistemini bütün endüstrilerin kullanabileceği bir yapıda hazırlayarak tüketicilerin yaşadığı kafa karışıklarının önüne geçmeyi planlıyor. Buna ek olarak 2010 yılında çıkartılan bir kanun ile restoran zincirlerinin menülerinde satın alma noktasında gereken bütün kalori bilgilerinin verilmesi de zorunlu kılınmıştır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın