Polatlı’ya Organik Tarım Enstitüsü kurulması için kanun teklifi

-
Polatlı'ya Organik Tarım Enstitüsü kurulması için kanun teklifi

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Haymana ilçesi için TBMM’ye verdiği ‘Termal Enstitüsü ve Turizm Fakültesi’ kanun teklifinden sonra şimdi de Polatlı için ‘Tarımı Geliştirme ve Organik Tarım Uygulamaları Enstitüsü’ kurulması için teklif verdi.  Nazlıaka, Türkiye’nin tarım alanlarının azaldığını belirterek, 2002 yılında toplam ekilen alanların 21,5 milyon hektar olduğunu, 2014 yılında ise bu oranın 19,8 milyon hektara gerilediğini kaydetti.

Aylin Nazlıaka, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde tarım alanlarının korunmasına dikkat çekti.

Nazlıaka, tarımsal girdi fiyatlarının yüksek olması, binlerce çiftçinin borç nedeniyle üretimden çekilmek zorunda kalmasının etkisiyle, azalan tarım alanlarının mutlaka korunması gerektiğinin altını çizdi.

polatli-gidahatti

Nazlıaka, kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi: “Dünyada yaklaşık 100’den fazla ülkede organik ürün üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık 31 milyon hektar alanda ve 600 binden fazla işletmede faaliyetler yürütülmektedir. Türkiye’de organik tarımla uğraşan işletmelerin büyüklükleri Avrupa ortalamasının oldukça altındadır. Ülkemizde 2000 yılında toplam 60 bin hektar alanda organik tarım yapılırken, toplam 237 bin 210 ton ürün elde edilmiştir. Bu alan 2008 yılında 166 bin 883 hektara çıkmış, toplam ürün miktarı ise 530 bin 225 tona ulaşmış, 2014 yılında ise 875 bin 835 hektar alanda 1,64 milyon ton üretim gerçekleşmiştir. Bu artışla organik üretim yapılan alanın ülkemizdeki toplam tarım alanı içindeki payı yüzde 3,6 dolayındadır”

polatli-tarim-gidahatti

“Polatlı Tarımı Geliştirme ve Organik Tarım Uygulamaları Enstitüsü kurulsun”

Milletvekili Aylin Nazlıaka, kurulmasını önerdiği enstitünün merkezinin Polatlı olması gerektiğini belirterek, “Tarımda verimliliği artırmak, bilinçli toprak, su, gübre ve zirai ilaç kullanımı üzerine araştırmalar yapmak, bu konuda eğitim vermek, tarım alanında gelişen teknolojileri izlemek, teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak, sağlıklı, ucuz, güvenilir tarımsal gıdaya erişimi kolaylaştıracak bir tarım alt yapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalarda bulunmak, dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan organik tarıma destek vermek, organik tarım alanında bilimsel araştırmalar yapmak, çiftçilerimize teknik destek vermek üzere Polatlı Tarımı Geliştirme ve Organik Tarım Uygulamaları Enstitüsü kurulmalıdır” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın