Plastik sektörü sanayinin devler liginde!

-
Plastik sektörü sanayinin devler liginde!

Plastik ve kauçuk sektörü İSO 500’de en çok işletmesi yer alan 10 sektörden biri oldu. PLASFED raporuna göre ise İSO 500’deki firmaların satışları 7,7 milyar TL’ye ulaştı. PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy,” Plastik sektörü açısından, büyük firmalarımız sektörümüzün lokomotifi özelliğini taşıyor. Demek ki, plastik sektörü ivedilikle Türkiye gündemine girmeli ve stratejik olarak ele alınmalı. Plastik geleceğin malzemesi” dedi.

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED), İstanbul Sanayi Odası (iSO) ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine giren plastik ve kauçuk sektörünün durumunu analiz eden bir rapor sundu. Türkiye’de en çok işletmesi yer alan 10 sektörden biri olan plastik ve kauçuk sektörü, dünyanın yedinci, Avrupa’nın ikinci büyük üretim kapasitesine sahip.

plastik-sektoru-3-gidahatti

İmalat sanayinin bütün kollarında olduğu gibi, plastik sektörü için de zor geçen 2015’in izlerinin firma göstergelerine de yansıdığı listeyi değerlendiren PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, “Listede yer alan tüm imalatçılarımızı kutluyorum. Zor geçen bir yılı atlattık.” diye konuştu.

Büyük firmaların, plastik sektörünün  lokomotifi özelliği taşıdığına dikkat çeken Aksoy, “Plastik sektörü ivedilikle Türkiye gündemine girmeli ve stratejik olarak ele alınmalı. Plastik geleceğin malzemesi. Sanayide, altyapıda, refahta rakiplerimizle yarışmak istiyorsak plastiğe bakmalıyız. Kimse bunu göz ardı etmemeli” ifadelerini kullandı.

plastik-sektoru-1-gidahatti

PLASFED raporuna göre rakamlar

Türkiye plastik sanayisinin çatı kuruluşu PLASFED, İSO Birinci 500 listesine giren Türkiye’nin en büyük plastik imalatçılarının verilerini değerlendirdiği rapora göre, listede yer alan plastik imalatçılarının 2015’te satış hasılatları, bir önceki yıllara göre yüzde 6,4 oranında artarak 7 milyar 696 milyon TL oldu.

Üretimden satışlar ise bir önceki yıla göre yüzde 7,9 oranında artarak 6 milyar 932 milyon TL düzeyine geldi. İSO Birinci 500 listesine giren büyük firmalarda ihracatta, istihdamda ve kârlılıkta ise gerileme gözlendi.

Plastik sektöründeki firmaların İSO Birinci 500’deki bütün firmalar içinde, üretimden satışlardaki payı yüzde 1,5 ile aynı kaldı. Brüt katma değer payı 0,3’e geriledi. İhracat payı da 0,8’e indi.

Kauçuk firmalarının satış hasılatı ise bir önceki yıla göre yüzde 5,1 oranında artarak 6 milyar 402 milyon, üretimden satışlar ise yüzde 2,9 oranında artarak 5 milyar 616 milyon TL düzeyine çıktı.

Kauçuk firmalarının, İSO Birinci 500 firmaları içinde, üretimden satışlar içindeki payı 1,2, satış hasılatı içindeki payı 1,3, ihracat içindeki payı 2,1 oldu. Büyük kauçuk firmalarında da istihdam kaybı gözlendi.

plastik-sektoru-2-gidahatti

Küçükler hızlanıyor, büyüklerin payı azalıyor!

PLASFED raporunda, plastik sektöründe İSO Birinci 500’e giren göreli olarak büyük firmaların, toplam plastik sektörü üretimi içinden aldığı pay, 2015’te yüzde 8,4 oranındayken, bu oran 2015 listesinde yüzde 8’e, ihracatından aldığı pay 2014’te yüzde 12,3 iken, 2015’de yüzde 8,4’e geriledi.

İSO Birinci 500 listesine giren kauçuk firmaları da benzer biçimde, toplam kauçuk sektörünün üretimindeki payı 2014’te yüzde 78 iken, bu oran 2015’de yüzde 70,8’e, ihracattaki pay ise yüzde 49’dan yüzde 43,8’e geriledi.

plastik-sektoru-5-gidahatti

İmalatçılar düşük kârlılığa rağmen direniyor!

Aksoy yaptığı değerlendirmede, “İmalatçılarımızı kutluyorum, düşük kârlılığa rağmen direniyorlar” diyerek şunları kaydetti:

“İSO 500, adından da anlaşılabileceği gibi ülkemizin en büyük 500 sanayicileri. Plastik sektörü açısından, büyük firmalarımız sektörümüzün lokomotifi özelliğini taşıyor. Demek ki, plastik sektörü ivedilikle Türkiye gündemine girmeli ve stratejik olarak ele alınmalı. Plastik geleceğin malzemesi. Sanayide, altyapıda, refahta rakiplerimizle yarışmak istiyorsak plastiğe hak ettiği önemle, aciliyetle bakmalıyız.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın