Pladis büyük oynuyor!

-
Pladis büyük oynuyor!

Godiva çikolata ve McVitie’s bisküvilerinin sahibi Yıldız Holding, uluslararası piyasalar ve yatırımcılara daha yakın olabilmek için Londra merkezli kurduğu Pladis şirketi ile holdingin uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Şirketin CEO’su Cem Karakaş, Pladis’in Londra Borsası’ndaki en önde gelen atıştırmalık yiyecek hissesi olmayı hedeflediğini bildirdi.

Pladis isminin verildiği yeni şirketin tamamı şimdilik Yıldız Holding’e ait. Bununla beraber Pladis üç veya dört yıl içerisinde Londra’da halka açılarak bir FTSE 100 şirketi haline gelebilmeyi planlıyor.

pladis-2-gidahatti

Şirketin CEO’su Cem Karakaş, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Pladis küresel bir şirket ve Londra küresel bir şehir” diyerek, Pladis’in Londra Borsası’ndaki en önde gelen atıştırmalık yiyecek hissesi olmayı hedeflediğini belirtti.

“Bence piyasada bir kıtlık var” diyen Karakaş, halka arzın ne kadar büyüklükte olacağı hakkında detay vermedi. Fakat Yıldız Holding, Ülker’de olduğu gibi hisselerin çoğunluğuna sahip olmayı istiyor.

Türkiye bağışçılık alanında geride kaldı

cem-karakas-gidahatti

Pladis geniş bir yatırımcı ağı çekerek yıllık yüzde 17 büyüme hedefiyle sektörün en büyük yıllık satış oranını yakalamayı amaçlıyor.

Şirketin planları arasında İngiltere’de yeni kek ürünleri piyasaya sürmek, McVitie’s markasını küresel bir marka haline getirmek, ABD’de satışları artırmak ve Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelerde büyümek bulunuyor.

Yıldız’ın Godiva çikolataları ile Ülker ve United Biscuits firmalarını tek çatı altında birleştirme amacı yeni ürünlerin dağıtımı ve gelişimini daha verimli hale getirebilmek.

Pladis sinerjisiyle dört yeni ürün

Öte yandan, geçen yıl yalnızca ana işi bisküvi, çikolata ve şekerleme alanında 230’un üzerinde yeni ürün geliştiren Yıldız Holding, Pladis çatısı altında grup şirketleri arasındaki sinerji ile geliştirilmiş dört ürünü çeşitli pazarlarda tüketicilerin beğenisine sundu.

Yıldız Holding Şok’u satıyor mu?

Yıl sonuna kadar altının üzerinde ürün projesini daha hayata geçirmeyi planlayan holding, sinerji ürünlerinden 280 milyon TL satış geliri elde etmeyi hedefliyor.

pladis-gidahatti

“Ulaşılabilir fiyatlarla farklı tatlar sunacağız”

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, yeni dönem hedefleri için de şunları kaydetti: “Artık birbirinden çok farklı coğrafyalarda faaliyet gösteriyoruz. Her bir tüketicimize ulaşılabilir fiyatlarla farklı tatlar sunma hedefiyle hareket ediyoruz.

Bunu sağlamak için kısa ve orta vadeli hedefimiz, hazır/hızlı inovasyon (ready made, ready to go innovation) olarak adlandırılan, mevcut ürün portföyünü farklı coğrafyalarda, uygun markalarımızın çatısı altında ve yerel ihtiyaçlara uygun formatta sunmak.

Bu anlamda hangi bölgelerde ne fırsatlar olabilir pazar araştırması yapıyoruz, prototipler geliştirip tüketici testlerine tabi tutuyoruz.”

murat-ulker-www.gidahatti.com

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın