Peynir altı suyu, sporcu beslenmesi için doğru cevap

-
Peynir altı suyu, sporcu beslenmesi için doğru cevap

Farklı protein kaynaklarını bir arada kullanmanın faydaları konuşulsa da, spor beslenmesi uzmanı Chris Lockwood, maliyet ile fayda sorusunun tek cevabının peynir altı suyu (whey) olduğunu söyledi.

Lockwood, tüketicilerin sorduğu, bütçesini düşünen birinin ne kullanması gerektiği sorusuna her zaman peynir altı suyu cevabını verdiğini ifade etti.

AP Nutrition danışma firmasında yönetici olan Lockwood, spor beslenmesi alanında hem akademik hem de uygulama geçmişine sahip. İnternetin en çok ziyaret edilen sağlık ve fitness sitelerinden Bodybuilding.com’da editörlük de yapan Lockwood, peynir altı suyu bileşeninin önünün açık olduğunu düşünüyor.

Sporcu-gidalari-tebligi-de-degisiyor

Her biri farklı fizyolojik özelliklere sahip birçok farklı protein kaynağı var. Bazıları, peynir altı suyu gibi hızla emilebiliyor. Bazıları ise kazein gibi yavaşça emiliyor.

Yetersiz beslenmeye peynir altı suyu

Proteinler arasında ne fark var?

Genel beslenme açısından bakıldığında, emilim hızının önemi oldukça düşük. Bunun yerine yeterli ve dengeli mikrobesin alımına dikkat etmek gerekiyor. Herhangi bir protein kaynağı kullanılarak sağlıklı beslenmek mümkün.

Ancak bir proteinden daha fazlasını bekliyor, örneğin proteinin yoğun efor sarfederken kas proteini sentezini desteklemesini istiyorsanız, bazı proteinler diğerlerine kıyasla daha çok öne çıkıyor.

Lockwood, kas büyümesini en iyi destekleyenin ne olduğuna bakarken en başa döndüğünü söyledi. İnsalar en fazla kası en hızlı şekilde, 2 yaşa kadar olan dönemde kazanıyor. Bu olağanüstü hızlı kilo alımını destekleyen gıda ise anne sütü.

Lockwood, erken dönemdeki anne sütünde bulunan proteinlerin %92’sinin peynir altı suyu olduğunu, 2 yıldan sonra emzirme döneminin sonunda dahi bu oranın %55 ile %65 arasında değiştiğini ifade etti.

Bu besinleri yiyen, iftara kadar açlık hissetmiyor!

fitness-gidahatti

İhtiyaca göre ayarlanmış protein

Spor beslenmesi formüllerini hazırlayanlar, uzun bir zamandır proteini ulaştırma şeklini ihtiyaca göre ayarlamanın yollarını arıyordu.

Sıklıkla görülen bir yaklaşım, proteini yapıtaşları olan esansiyel amino asitler yoluyla ulaştırmanın tüketiciler için daha faydalı olup olmayacağını denemek.

BCAA’lara karşı olmadığını, BCAA’ların egzersiz süresince veya egzersizden hemen sonra çok faydalı olduğunu söyleyen Lockwood, bununla birlikte BCAA’ların tüketicilerin geneli için gerekli olup olmadığını sorguluyor.

Lockwood, kas kütlesini arttırmaya çalışan, yoğun antreman yapan sporcular ve normal spor salonu kullanıcısı arasında büyük bir fark olduğunu sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir