Perakendecilerin sokak tezgahları ve semt pazarları isyanı!

-
Perakendecilerin sokak tezgahları ve semt pazarları isyanı!

İstanbul PERDER üyesi marketçiler, halk sağlığını için de tehlike yaratan sokak tezgâhları, semt pazarları gibi yapılara ilişkin denetimsizliğe isyan ettiler.

İstanbul Perakendeciler Derneği (İstanbul PERDER) üyeleri ile İstanbul Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü ve ilçe müdürleri, “Denetimlerde Uygulama Farklılıkları ve Yasal Değişiklikler ” konulu panelde bir araya geldi.

istanbul-perder-gidahatti“İstihdama destek veriyoruz”

Gıda perakende sektörünün yaşadığı sıkıntı ve sorunlara çözüm aramak, yasal değişiklikler hakkında bilgi almak ve uygulamalarda yaşanan sıkıntıları dile getirmek üzere düzenlenen toplantının açılışında konuşan İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, dernek üyesi 45 market zincirinin 1506 şubede vatandaşın kaliteli ve sağlıklı ürüne en uygun fiyata ulaşabilmesi için çalıştığının altını çizdi. Marketlerde 28 bin 750’nin üzerinde personel istihdam edildiğini bildiren Ulu, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin çözümüne sunduğumuz katkıdan dolayı gururluyuz. Fazladan bir gencimizi istihdam ordusuna kattığımızda, en az o kardeşimiz kadar biz de mutlu oluyoruz. İstanbul’un yerli marketleri olarak bir taraftan da yöresel ürünlerimizin korunmasına büyük önem veriyoruz. Yöresel ürünlerimizin, halkımızın alın terinin fabrikasyon ürünler karşısında ezilmesini istemiyoruz. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da desteklerini bekliyoruz.” dedi.

istanbul-perder-ahmet-yavuz-karaca-gidahattiİstanbul’daki denetimler

Toplantıda konuşan İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ise 2017’de yaptıkları denetimler hakkında bilgi verdi.

İstanbul’da yaklaşık 107 bin işletme bulunduğunu bildiren Karaca, şunları söyledi:

“107 bin işletmenin 51 bin 65’i satış yeri. Bunların da 23 bin 200’ünü irili ufaklı market ve benzeri işyerleri oluşturuyor. Yılbaşından bu yana yapılan 135 bin denetimin 26 binini, söz konusu market ve benzeri işyerlerinde gerçekleştirdik. Denetim yaptığımız firmaları önce uyarıyoruz. Dikkate almayanlara yasanın öngördüğü şekilde ceza kesiyoruz. Yaklaşık 10 bin firmaya kesilen idari para cezalarının üçte birini kayıt dışılık, üçte birini ise son kullanım tarihi geçmiş ürünlerin raflarda tutulması oluşturuyor. Son yıllarda denetlenen işyeri neredeyse üçe katlandığı halde ceza uygulananların sayısı hemen hemen değişmedi. Marketlerimizin ve diğer işyerlerimizin mevzuata uyum konusundaki çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Denetimlerde idari para cezası uygulamak zorunda kaldığımız işyeri oranının giderek daha da düşeceğine inanıyorum.”

“Ortak amaç, tüketici sağlığını korumak”

Perakende sektörü temsilcileri, “Denetimlerdeki Uygulama Farklılıkları ve Yasal Değişiklikler” konulu panelde, İstanbul PERDER ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği içinde, sektörü geliştirmek yönünde çalışılması gerektiği görüşünü dile getirdiler.

Tüketici sağlığını korumak yönündeki amacın ortak olduğunu, dolayısıyla bu ortak amaç çerçevesinde denetimlerin sektörü geliştirmeye yönelik olması gerektiğini vurgulayan İstanbul PERDER Üyeleri, yasal düzenlemelerle ilgili perakendecilerin daha hızlı ve daha anlaşılır şekilde bilgilendirilmesi yönünde ortak bir sistem geliştirilmesi önerisinde bulundu.

gida-denetim-gidahattiDenetimlerdeki yorum farklılıkları

Denetimcilerin yorumlamasına bağlı olarak ilçelerdeki cezai uygulamalar arasında farklılık olduğunu dile getiren perakendeciler; sokak tezgâhları, semt pazarları gibi yapıların hızlı tüketim ürünlerini, halk sağlığını olumsuz etkileyecek şartlarda satışa çıkarmasına rağmen marketlere uygulanan denetimden uzak olmasının da diğer bir çözüm bekleyen konu olduğunu bildirdiler.

Geleneksel ve Türk damak kültürünü gelecek kuşaklara taşıyacak bazı ürün gruplarını desteklemek istediklerini ancak ilgili yasal düzenlemelerde sıkıntılar olduğunu vurgulayan İstanbul PERDER Üyeleri, Avrupa ülkelerindeki uygulamaların kendi yerel damak kültürlerini desteklemek adına daha esnek olduğunu hatırlattı.

okul-onu-gida-satisi-gidahattiDenetim yetkisi belediyelerde

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, sokak tezgahları ve semt pazarlarında denetimlerin belediyelerin yetkisi altında olduğunu, ancak konuyla ilgili sıkıntıları bildiklerini, belediyelerle ve kolluk kuvvetleriyle daha sık bir araya gelerek onların bu yöndeki farkındalıklarını artırmak yönünde çalıştıklarını aktardı.

Geleneksel ve yerel ürünlerin desteklenmesi konusunda, halk sağlığını tehdit etmeden Avrupa’daki yerel üreticilere uygulandığı ölçülerde belirli esneklikler getirilebileceğini dile getiren yetkililer, bu konuda hazırlanacak ortak bir sunumun bakanlığa iletilebileceğini belirttiler.

Panelde kısa süre önce değişen Çiğ Süt Tebliği ve paketlemeyle ilgili yasal düzenlemeler kapsamında perakendecilerin yapması gerekenlerle ilgili bilgiler de aktarıldı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir