Perakendecilerin AVM isyanı!

-
Perakendecilerin AVM isyanı!

Perakendede İnovasyon Ödüllerinin dağıtıldıĞI Forum’da konuşan Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, sektörün 6 ay sonrasını göremediğini belirterek, AVM sayısındaki artışa dikkat çekti. Kiğılı, “Hala AVM yapılıyor el insaf ya, ülkenin parasına yazık” dedi.

Capital ve Ekonomist Dergileri tarafından düzenlenen “Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri” töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Doğan Online ve Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş, Adnan Polat, Abdullah Kığılı, Mustafa Taviloğlu, Aziz Torun, Vahap Küçük, Abdullah Kavukçu, Ümit Zaim’in de aralarında bulunduğu iş dünyasından isimlerin katılımıyla yapıldı.

perakende-inovasyon-forumu-bulent-tufenkci-gidahattiAVM sayısı 410’u bulacak

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Küresel Perakende Gelişme Endeksi’nin, 2017 yılı verilerine göre 241 milyar dolar toplam perakende satış tutarı ile Türkiye’nin büyüyen bir perakende ticaret kapasitesi olduğunu söyledi. Türkiye’nin pazar çekiciliği hızla artan ve perakende pazarı hızla büyüyen ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Tüfenkci, “Mevcut durumda zaten oldukça hacimli olan sektörün yakın gelecekte daha da büyüyeceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin tüketim harcamalarında Avrupa’da ilk 10’da, gıda harcamalarında ise ilk 5 ülke içinde yer aldığına dikkat çeken Tüfenkci, perakende sektörünün cirosunun son 5 yıllık performansını devam ettirerek orta vadede yılda ortalama yüzde 9 büyümesini beklediklerini belirtti.

Türkiye’de halihazırda 395 olan AVM sayısının 2018 sonuna kadar 410’lara çıkacağını, özellikle AVM’lerdeki atıl kapasitelerin kullanılabilmesi, yeni markalar oluşturulması, Türkiye’de güçlenen markaların yurt dışına açılması için hükümet olarak ciddi teşvikler verdiklerini bildiren Bülent Tüfenkci, şöyle devam etti:

Tüfenkci’nin sitemi

“Yöresel ürünlerin pazar payını artırmak için destekleyici tedbirler de aldık. Ancak şu sitemimi paylaşmak istiyorum. Özellikle bu yöresel ürünlerin, zincir marketlerde veya AVM’lerde kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yasanın öngördüğü şekilde yer almadığını görüyoruz. Oysa çok küçük alanları siz o ilin veya yörenin kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerine açarsanız, o mesleklerin özellikle daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlarsınız. Bu vasıtayla dünyaya tanıtmaya vesile olursunuz. Özellikle AVM işletmecilerinden bu kimselere AVM’lerde yasanın öngördüğü şekilde yer tahsis etmelerini istiyoruz.”

bulent-tufenkci-gidahattiPERBİS’in sağlayacağı faydalar

İnovasyonun sadece özel sektörün gündeminde yer almadığını, kamunun da gündeminde yer tuttuğunu belirten Tüfenkci, bu kapsamda iş yeri açılış süreçlerinde kolaylık sağlamak üzere Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) çalışmasını 2018 sonu itibariyle bitireceklerini söyledi. Tüfenkci, “Sistemi bütün perakende sektörünün, ticaret erbabının ve esnafların kullanımına açacağız. PERBİS’in perakende işletmeler için kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerde tek kapı, diğer bir deyişle bir tek temas noktası olmasını istiyoruz. Böylelikle PERBİS ile 3 temel fayda sağlanmasını öngörüyoruz. Birincisi bürokrasinin azaltılması suretiyle işlemlerin daha kolay ve hızlı yürümesi olacak” dedi.

“Her önüne gelen e-ticaret sitesi açamayacak”

Herhangi bir yerde iş yeri açmak için gereken izinlerin hali hazırda 20 kurum ve kuruluşa bizzat gidilerek en erken 26 günde alınabildiğini aktaran Tüfenkci, PERBİS ile tek noktadan işlem yapılarak bu süreyi 6 güne indirmeyi hedeflediklerini, ikinci faydanın ise belge maliyetlerinin azalması olduğunu söyledi. Tüfenkci, “Üçüncü fayda ise sistem üzerinden sağlanacak coğrafi konum verileri sayesinde girişimcilerin kuruluş yeri seçimi kararlarını daha kolay ve daha az hata payıyla verebilecek olmaları” diye konuştu.

E-ticarette güven unsurunu sağlayabilmek için Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğin 6 Haziran’da yürürlüğe girdiğini hatırlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı, “Şimdi, bakanlığımızca yetkilendirilen Güven Damgası sağlayıcılar tarafından internet sitelerine Güven Damgası tahsis edilecektir. 2018 Ocak itibariyle Güven Damgası tahsisleri başlayacak. E-ticaret yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve e-ticaret verilerinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi amacıyla ‘Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ’i de 11 Ağustos’ta hayata geçirdik. Şimdi her önüne gelen, ‘Ben e-ticaret sitesi açtım’ diyemeyecek. 1 ay içerisinde bakanlığımıza internet üzerinden bilgi verecek. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıt olan sitelerin adreslerini www.eticaret.gov.tr adresinden veya bakanlığımız internet adresinden yayınlayacağız” bilgisini verdi.

Perakendenin devleri isyan etti!

“Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri” töreni kapsamında çeşitli paneller de gerçekleştirildi.

Papara CEO’su Ahmet Karslı’nın moderatörlüğü yaptığı “Teknoloji Devrimi” başlıklı panele Vakko CEO’su Jaklin Güner, Teknosa CEO’su Bülent Gürcan, ŞOK CEO’su Uğur Demirel ve Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi; Nord Holding Türkiye CEO’su Servet Topaloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Duayenler ve İnovasyon” başlıklı panele ise Kığılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Mudo kurucusu ve onursal başkanı Mustafa Taviloğlu, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim ve Boyner Genel Müdürü Serdar Sunay konuşmacı olarak katıldı.

abdullah-kigili-gidahatti“Sektör 6 ay sonrasını göremiyor”

Konuşmasında AVM sayısındaki artışa dikkat çeken Abdullah Kiğılı, şunları söyledi:

“Türkiye’de AVM yapılmayan şehir sayısı 15. Biz şu anda 67 ilde servis yapıyoruz, Ziraat Bankası’ndan farksızız.

İnovasyon aşağı inovasyon yukarı da, sektörü bekleyen o kadar çok büyük tehlike var ki.. Sektörün geleceği tehlikede. Bu inovasyon ile, bilmem ne ile olmuyor. Türkiye’nin bugünkü durumu itibarıyla bu sektör 6 ay sonrasını göremiyor. Nasıl yapacağız?

Bugün sektörün en büyük sorunlarından biri kira işidir. Sağolsun bakanımız halletti, AVM’lerdeki ortak alan gideri… Bütün AVM mensupları, sahipleri arzu edildiği takdirde bize cevap vermesi gerekiyor. Soruyorsun ne harcama yaptın, cevap veren yok. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği kurduk. Bugün birkaç AVM hariç, büyük gururla söylüyorum ki sahipleri Türk. Yabancı AVM’lerin hepsiyle sorun var. Nasıl çıkacaksın? İnovasyon aşağı inovasyon yukarı diyorsunuz. Hangi inovasyondan bahsediyoruz ya? Mecidiyeköy, Maslak, Levent üçgeninde 10 AVM var.

“Hala AVM yapılıyor, en insaf”

Bir tane çıkış yolu var. Artık Türkiye’de AVM bitti, yapacaksanız açık AVM, cadde AVM’ciliği varsa ne ala. 40-50 bin metrekareler bitti. Türkiye’nin bugün lokomotif şehirleri var. Yıllık cironun yüzde 58’i iki büyük ilden geliyor. Geri kalan 79 il bu cironun yüzde 42’sini alıyor. İstanbul yüzde 36 ciroya sahip, yüzde 22 de Ankara sahip. Benim İstanbul’da 52 mağazam var, Ankara’da 26 mağazam var. Daha gidecek yer yok ki. Hala AVM yapılıyor el insaf ya, ülkenin parasına yazık.”

İstanbul ve Ankara’dan sonra gelen 10 sanayi ilini sayan Abdullah Kiğılı, “İki AVM’nin üstünü kaldırmıyor. Milyonun üzerinde şehirler bunlar. Adam gitmiş Konya’da 4’üncüyü, Gaziantep’te 5’inciyi açıyor. Memleketin parasına yazık. Yazık günah… Hangi inovasyondan bahsediyoruz? Önce kendimizi terbiye etmemiz lazım. Sistem çökmek üzere. Bizim gibi markaların bir tek çıkış yolu var; yurt dışına en kısa sürede açılmak.” diye konuştu.

Amazon ve Alibaba’nın Türkiye’de 2,5 milyar TL ciro elde ettiğini duyduğunu belirten Kiğılı, “Ben bunların aldığı yerden malı getirmeye kalksam, ben de aptal değilim Amazon, Alibaba Uzak Doğu’dan alıyor. Ben de gider alırım, iyi de yüzde 50 üstünde vergi var. Nasıl yapacağız bunu?” dedi.

mustafa-taviloglu-gidahatti“Bittik kardeşim”

Mudo Kurucusu ve Onursal Başkanı Mustafa Taviloğlu da “Başlığı atıyorum. Başlık; Türk lirası ile kiraları ödemasyondur. Bir ülke düşünün 3 yılda dolar yüzde 68, avro yüzde 62 artmış. Siz soruyorsunuz inovasyon. Bittik kardeşim ya. Biz bu mevzuyu konuşmaktan hakikaten bittik. Cumhurbaşkanımız mı, Bakanımız mı? Allah bizi kurtarsın bu dövizle kira ödemekten. Bizim buradan çıkabilmemiz mucizeydi. Arkada bir kuvvetimiz vardı. Sevenlerimizden gelen kuvvet vardı. Ama bu kuvvetin en önemlisi de kendimizdik ve buradan çıktık. Buraya girmemizin sebepleri de hiç güvenmeyeceğimiz birileri, bankalardır.” dedi.

serdar-sunay-boyner-gidahattiBoyner Genel Müdürü Serdar Sunay Boyner de, “İnovasyon dediğiniz neticede yatırımdır. Yatırım için kaynak, kaynak için de sektörün şu anda içinde olduğu problemlerin mutlaka ortadan kaldırılması lazım. İnovasyon rekabetle, piyasayla tetiklenen ve sizin normal sunmakta olduğunuz ürünün daha iyisini bir başkası yapıyorsa sizin ondan daha iyi yapmanız gereken, hiçbir zamanda bitmeyen bir kavram. Kriz zamanı da aynı rekabet gibi bizi inovasyona itiyor. Şu an kriz zamanın içindeyiz. Doğruyu doğru olarak kabul edelim. Kriz zamanında olaya hayatta kalma gözüyle bakarsınız. Hayatta kalmak için inovasyonlar patır patır ortaya çıkmaya başlar” ifadelerini kullandı.

perakende-inovasyon-odulleri-gidahattiPerakendede İnovasyon Ödülleri

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Bakan Tüfenkci, “Türkiye’de İstihdam Yaratmada ilk 3 şirket” kategorisinde ödülleri takdim ederken, çeşitli kategorilerde ödül alan şirketler şöyle:

Türkiye’nin (Ciroya Göre) En Büyük Perakende Şirketleri: BİM, Migros, A101

Türkiye’de En Çok Mağazası Olan Perakende Şirketleri: A 101, BİM, ŞOK

Türkiye’nin (Metrekareye Göre) En Büyük Perakende Şirketleri: BİM, A 101, İstikbal

Türkiye’nin (Mağaza Sayısına Göre) En Büyük Gıda Perakende Şirketleri: Migros

İndirim Perakende Şirketleri: A 101,

Ayakkabı Perakende Şirketleri: FLO Mağazacılık

Giyim Perakende Şirketleri: LC Waikiki

Lüks Perakende Şirketleri: Vakko

Mobilya Perakende Şirketleri: İstikbal

Yapı Market Perakende Şirketleri: Tekzen

Ev tekstili Perakende Şirketleri: English Home

Züccaciye Perakende Şirketleri: Karaca

Teknoloji Perakende Şirketleri: Teknosa

Fast Food Perakende Şirketleri: Tab Gıda

Kişisel Bakım Zinciri Perakende Şirketleri: Gratis

Kitap&Kırtasiye Perakende Şirketleri: D&R

Türkiye’nin (Ciroya Göre) En Büyük Lüks Perakende Şirketleri: Beymen

Yapı Market Perakende Şirketleri: Koçtaş

Türkiye’nin (Metrekareye Göre) En Büyük Ev Tekstili Perakende Şirketleri: Zorlu Tekstil

Yurtdışında (Metrekareye Göre) En Büyük Perakende Şirketleri: LC Waikiki, İstikbal, Koton

İstihdam Yaratmada ilk 3 şirket: BİM, LC Waikiki, Migros

Türkiye’nin E-Ticarette En Büyük Perakende Şirketleri: Hepsiburada

Türkiye’nin En Büyük Mobil Perakende Şirketleri: Getir, Bitaksi, BiSu

Anadolu’nun En Büyük Perakende Şirketleri: Özdilek AVM ve Tekstil, Yunus Marketleri, Adese

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir