Perakende devi Makro Market’ten flaş karar!

-
Perakende devi Makro Market’ten flaş karar!

Uyum Market’in hakim hissedarı konumundaki Makro Market, Borsa İstanbul’dan çıkıyor. Konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, elinde Uyum hisseleri bulunan yatırımcıların için belirlenen süre ile ilgili bilgi verilirken, Makro Market açıklamasında da, “Borsa İstanbul serüvenimize ara verme karan almış bulunmaktayız” ifadesi kullanıldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ‘Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları’ kullanım süreci ile ilgili duyuru’ başlığı ile yapılan açıklamada, Makro Market’in, Borsa İstanbul’dan çıkma kararı aldığı bildirildi.

uyum-market-gidahatti

Açıklamada, Uyum Market’in yüzde 98,08 hissesinin Makro Market ve Şeref Songör’de olduğu hatırlatılarak, “Birlikte hareket eden ortakların şirketin toplam pay/oy oranının yüzde 98,08’sine tekabül ettiği ve bu nedenle hâkim ortak konumuna ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştır. Açıklamada, Tebliğ’de düzenlenen satma hakkı ile ortaklıktan çıkarma hakkının kullanılacağı hususları duyurulmuştur” denildi.

“Değişim organize perakende ile yönetilebilir”

Makro Market adına Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen yazıda, “Makro Market A.Ş. olarak, halka açık, hisse senedi piyasasında pay senedi işlem gören bir şirket olmanın önemini biliyoruz. Diğer taraftan yatırımcılarımızın ve potansiyel ortaklarımızla ile daha güçlü daha büyük ölçeği barındıran bir yapıyla yolumuza devam etme isteğindeyiz. Dolayısıyla ile Borsa İstanbul serüvenimize ara verme karan almış bulunmaktayız. Önümüzdeki dönemde, 25 yıllık yönetim deneyimi ve halka açık şirket yönetim tecrübesi ile daha büyük ve daha değerli bir yapıyı sizler ile paylaşmak arzusundayız” değerlendirmesine yer verildi.

makromarket-gidahatti

Makro Market 313 mağazaya sahip

Ankara merkezli Makro Market’in 15 ilde 252 mağazası, Uyum Market’in ise 61 mağazası bulunuyor. Hisseleri Borsa’da işlem gören Uyum Gıda ve İhtiyaç Maddeleri San. ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 70 hissesi Verimed A.Ş.’ye ait. Şirketin yüzde 30 hissesi ise halka açık. Halka açık hissenin yüzde 92,23’ü Makro Market’e, yüzde 5,83’ü ise Makro Market’in ortaklarından Şeref Songör’e ait. Kalan yüzde 1,93’lük hisse ise küçük yatırımcının elinde.

Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde…

makro-market-gidahatti

Uyum Gıda’nın yüzde 70 ortağı görünen Verimed Tıbbi Ürünler A.Ş de bir süre önce Ankara merkezli olarak faaliyet gösteren Makro Market’e devredildi. Devir kararı, şirketin ticaret sicil kayıtlarına yansıdı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir