Pazartesi sendromu mu yaşıyorsunuz? O halde dikkat!

-
Pazartesi sendromu mu yaşıyorsunuz? O halde dikkat!

Çalışanların ve öğrencilerin sıkça yakındığı Pazartesi sendromu hakkında henüz bilimsel bir araştırma bulunmuyor.  Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Özmen, “pazartesi sendromu” olarak bilinen “işe ya da okula gitmek istememe” sorununun sürekli ve şiddetli yaşanması halinde depresyona ve anksiyeteye yol açabileceğini, hatta kalp damar hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtti. Özmen, çoğu insanın bu sendromu sıklıkla yaşadığını belirterek, Pazartesi sendromunun, ruhsal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini kaydetti.

Özmen,  özellikle çalışan kesimin ve öğrencilerin popüler sohbet konularından olan pazartesi sendromu hakkında henüz bilimsel bir araştırmanın bulunmadığını belirterek, bu sorunun ortaya çıkmasındaki etkenler ve sorunun sürekli hale gelmesi halinde yol açabileceği sonuçlarla ilgili değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Pazartesi-Sendromu-Nedir-gidahatti

“Pazartesi sendromu bir hastalık değil ruhsal bir sorun”

Pazartesi sendromunun bir hastalık değil ruhsal bir sorun gibi ele alınmasının faydalı olacağını ifade eden Özmen, “Çalışanların sürekli konuştuğu, hatta cuma gününden itibaren konuşulmaya başlanan bir konu bu. Burada aslında bir stres yaşanıyor. İşe veya okula gitmekle ilgili olarak pazar sabahından başlayan ve pazar gecesi şiddetlenen, pazartesi günü ise işe gitmeyle sönmeye başlayan fakat gün boyu devam eden bir stres hali. Pazartesi sendromu bir strestir.” dedi.

Tavuk tüketmeniz için 5 önemli neden!

pazatesi-sendromu-gidahatti

Uzman yardımı alın!

Sendromun pazar günü sabahtan başlayan, gerginlik, keyifsizlik, kolay sinirlenme, uyku sorunları, keyif alamama gibi durumlarla ortaya çıktığını vurgulayan Özmen, yaşanan bu stresin aslında kişiye “seni zorlayan bir şey var, bunu aşamazsan mutsuz olursun” uyarısı verdiğine işaret etti.

Özmen, çoğu insanın bu sendromu sıklıkla yaşadığını ama bunu düzeltilecek bir sorun olarak görmediğini aktararak, sürekli ve şiddetli bir sendrom varsa mutlaka uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

pazartesi-sendromu-2-gidahatti

Kaygılı kişiler Pazartesi sendromunu daha yoğun yaşıyor

Kişilik özelliği olarak kaygılı olan ve depresyona yatkın kişilerde bu sendromun daha sık görülebildiğine işaret eden Prof. Dr. Özmen, “Ama çoğu kişide bunlar olmasa da pazartesi sendromu görülebilir. Bunu yaşayan kişi uygun bir tedavi görmezse, yardım almazsa kişide depresyon, anksiyete bozukluğu hatta kalp damar hastalıkları yani stresle ilgili her türlü hastalık ortaya çıkabilir. Bunlar altta yatan neden olabilir, sonradan da gelişebilir.” diye konuştu.

Pazartesi sendromu kalp hastalığını tetikleyebilir

İş yerinde yaşanan sorunlar veya iş ortamındaki sürekli stres ortamının bu sendromu artırabileceğini dile getiren Özmen, bu sendromu çok sık ve şiddetli yaşayan insanların mutlaka bir uzmandan yardım alması gerektiğine dikkat çekti.

Yaşadığınız ortamı yeniden değerlendirin!

Özmen, pazartesi sendromu yaşayan kişilere şu önerilerde bulundu:

“Yaşadıkları ortamı, iş yerini iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Stres yaratan faktörler varsa bunların giderilmesi için çaba harcanmalı. İkincisi de kendi kişilik yapılarını gözden geçirmeliler. Bazı insanlar kaygılanmaya yatkındırlar. Kaygılanmaya yatkın olan insanlar bu özelliklerini aşamazlarsa pazartesi sendromunu yaşamaya yatkın olurlar. Bir uzmandan destek almalılar. İnsanı rahatsız eden bu sendrom yararlı sonuçlar da ortaya koyabilir. Stresler doğru bir şekilde aşıldığı zaman kişiyi ruhsal açıdan daha olgun bir düzeye getirir ve mutlu olmasını sağlar.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir