Patates cipsi, çikolata ve kahvenin 40 yılı kaldı!

-
Patates cipsi, çikolata ve kahvenin 40 yılı kaldı!

“6. kitlesel yok oluşun” yanaştığı uyarısında bulunan bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre patates cipsi, çikolata ve kahvenin 40 yılı kalmış olabilir!

Bilim adamları “6. kitlesel yok oluşun” yanaştığı uyarısında bulunuyor. Bengal kaplanı ve mavi balina gibi türler kaygı verici bir hızla yok oluyor. Öte yandan 20 yıl sonra doğanların Afrikalı filleri göremeyebileceği konuşuluyor.

Ancak tükettiğimiz gıdalar bu bağlama ne kadar ele alınıyor? Gıda zincirimizin temelini oluşturan bitki ve canlıların büyük bir kısmı da tehlike altında. Üstelik bu tehlike neredeyse kimsenin ilgisini çekmiyor…

Patates cipsi tehlikede mi?

Tüketicilerin severek tükettiği ürünler olan patates cipsi, çikolata ve kahveye bakalım. 2055 yılına kadar yaban patates türlerinden %22’sinin iklim değişimi nedeniyle ortadan kaybolması bekleniyor. Dünyadaki tüm çikolatanın %70’inin hammaddesinin yetiştirildiği Gana ve Fildişi Sahili’nde, önümüzdeki 40 yılda sıcaklık 2 derece artarsa kakao ağaçları kuruyacak. Tanzanya’daki kahve verimi ise 1960’tan günümüze %50 düştü.

Üstelik sayılan bu ürünler buzdağının yalnızca görünen kısmı. Dünya genelinde yetiştirilmekte olan 940 bitki türü tehdit altında.

Kaybetmekte olduğumuz oldukça değerli bir kaynak olan tarımsal biyo-çeşitlilik, şu anda yaşanan birçok sorunun hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Önemli olmasına karşın göz ardı edilen tarımsal biyo-çeşitlilik, küresel beslenmeyi iyileştirmemize, çevre üzerindeki etkiyi hafifletmemize ve iklim değişimine uyum sağlamamıza yardımcı olabilir.aclik-gidahatti

2 milyar insan yetersiz besleniyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kötü beslenme erken ölüm ve engelli olmanın en büyük nedeni. Dünya genelinde 2 milyar insan yetersiz besleniyor. 2 milyar insan ise obez ve diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskiyle karşı karşıya. Yok olmasına izin vermezsek tarımsal biyo-çeşitlilik temelimiz uygun fiyatlı ve besleyici gıdaların kaynağı olabilir.

Örnek olarak, Vietnam’da yetişen ve çok yüksek seviyelerde beta karoten (vücutta A vitaminine dönüştürülür) içeren bir meyveye bakalım. Bir başka örnek ise, yine yüksek karotenoid içeriğine sahip Asupina muzu. Bu meyveden günde 1 tane tüketen çocuklar, günlük A vitamini ihtiyaçlarının yarısını karşılayabiliyor. Aynı miktarda A vitamini alabilmek için diğer muz türlerinden 1 kg tüketilmesi gerekiyor. Bu tarz süper gıdaları ileride de bulabilmemiz için, tarımsal biyo-çeşitliliği korumamız gerekiyor.

Dünyadaki tarımsal alanların %33’ünün bozulacağı, ürün yetiştirmek için gerekli besinleri yitireceği tahmin ediliyor. Tarımsal biyo-çeşitlilik buna da bir çözüm bulma potansiyeline sahip. Soğuğa dayanıklı baklagil ve yemleri ekmek, Fransa’daki çiftçilerin yaban ot istilasını doğal yollarla azaltmasına yardımcı olurken, topraktaki besin miktarını ve kapasitesini arttırdı.

Buna benzer doğal çözümler, tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini arttırabilir, sektörün çevre üzerindeki etkisini azaltabilir.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir