Paris’ten Antalya’ya Uluslararası Yeni İklim Değişikliği Rejimi Paneli

-
Paris’ten Antalya’ya Uluslararası Yeni İklim Değişikliği Rejimi Paneli

Paris’ten Antalya’ya Uluslararası Yeni İklim Değişikliği Rejimi Paneli, 11 Mayıs 2016 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de düzenlendi. Etkinlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet SARI, Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda attığı adımlardan ve Paris Anlaşması çerçevesinde beklenenlerden söz etti.

Alman Uluslararası İklim Girişimi kapsamındaki Türkiye’de Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) tarafından uygulanıyor ve Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın işbirliği ile yürütülüyor. Panel de bu proje çerçevesinde gerçekleştirildi.

Panelde Paris Anlaşması ve Paris Anlaşması’nın uygun bir şekilde uygulanması için atılması gereken adımlar, yeni iklim değişikliği rejimi ve ilgili konulardaki muhtemel işbirliği olanakları değerlendirildi.

Etkinlik çerçevesinde sabah yapılan Üst Düzeyli Oturum’da, GIZ Ülke Direktörü Carl TAESTENSEN, Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Servisi Ekonomi Müsteşarı Sylvain BERGER, Federal Almanya Büyükelçisi Martin ERDMANN, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg HABER, BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Camal MALHOTRA ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet SARI konuşma yaptı.

fatma-guldemet-sarı2-gidahatti

Carl TAESTENSEN

Carl TAESTENSEN, yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya arasındaki işbirliğinin eskilere dayandığını ifade etti. TAESTENSEN, Türkiye’de Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi çerçevesinde elektrik, demir çelik ve benzer sektörlerde eğitimler yapıldığını, eğitim ve kılavuzlar ile izleme ve takip kapasitesinin arttırıldığını dile getirdi. TAESTENSEN, Türkiye ile güçlü işbirliğinin proje dışında da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Sylvain BERGER

Sylvain BERGER, devletlerin eyleme geçmek durumunda olduğu bir zamanda, bir dönüm noktası olarak karşımıza çıkan Paris Anlaşması’nın hayata geçmesinin beklendiğini, niyet edilen ulusal çıktıların anlaşmanın en büyük beklentilerinden biri olduğunu belirtti. Fransa’nın anlaşmanın yanında kendi hedefleri olduğundan söz eden Sylvain BERGER, 2020 öncesi hedeflerin çok önemli olduğunu, Paris Anlaşması’nın birkaç yıl süren büyük bir başarı olduğunu ve anlaşması özel sektör de dahil olmak üzere bazı alanlarda etkilerin görülmeye başladığını vurguladı.

Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunun altını çizen Sylvain BERGER, Paris Anlaşması öncesinde de Türkiye ile Fransa arasında işbirliği olduğunu, birçok 2 taraflı projenin gerçekleştirildiğini ve gerçekleştirileceğini, iklim değişikliğine yönelik diğer çalışmaların devam edeceğini söyledi. Sylvain BERGER, Paris Anlaşması’nın bir sürecin başlangıcı olduğunu sözlerine ekledi.

İklim için Türkiye’nin alması gereken 10 kritik önlem

paris-antalya-panel-gidahatti

Martin ERDMANN

Martin ERDMANN, iklim değişikliği sorunundan bahsederken ciddi orman yangınları ve Batı Avrupa’da beklenmedik derecede sıcak geçen kış gibi örnekleri vererek, küresel farkındalığın arttırılması gerektiğini söyledi. Dünyadaki herkesin bu iklim değişiminden etkilendiğini, küresel nüfusun 100 yılda 4 katına çıktığını, enerji ihtiyacının da bu doğrultuda arttığı bilgisini veren Martin ERDMANN, enerji elde etme yönteminin değiştiğini, nükleer enerji yatırımının pahalı olduğunu ve Çernobil ve Fukuşima gibi felaketler nedeniyle güvenli olmadığını düşündüğünü, diğer enerjilere yönelmek gerektiğini ifade etti.

Almanya’nın enerji konusunda gittikçe yeşil hale geldiğinden bahseden Martin ERDMANN, yenilenebilir enerjinin yakıt ve ısıtma alanlarında da artacağının altını çizdi. Türkiye’den de bahseden Martin ERDMANN, Almanya’ya kıyasla 2,5 kat büyük ve daha çok güneş alan Türkiye’nin yeşil enerji bağlamında coğrafi olarak avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.

Hansjörg HABER

Hansjörg HABER, son 100 yılda bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde insanlar olarak daha iyi koşullarda yaşadığımızı, bununla birlikte iklim değişiminin herkesi ilgilendiren önemli bir risk olduğunu söyledi.

AB bütçesinin önemli bir kısmının iklim ve çevreyle ilgili unsurlara ayrıldığını ifade eden Hansjörg HABER, Paris Anlaşması’nın iklim değişikliği için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu sözlerine ekledi.

Camal MALHOTRA

İklim değişiminin etkileri konusunda deniz seviyesinin yükseldiği, atmosfer sıcaklığının yükseldiği, okyanusların asidik hale geldiği gibi örneklerden söz edenCamal MALHOTRA, iklim değişiminin nedeninin insanlar olduğunu ve çözümü için yerel, ulusal ve uluslararası seviyede işbirliği gerektiğini söyledi.

Camal MALHOTRA, sıcaklık artışını 2 °C’nin altında tutmak için hemen faaliyete geçmek gerektiğini, iklim değişiminin bedelini ölçmenin mümkün olmadığını, tüm ülkelerin doğal kaynakları koruması gerektiğini ifade etti.

İklim değişikliği konusundaki güçlü politik momentumun sürmesini beklediğini söyleyen Camal MALHOTRA, Türkiye’nin tarıma dayalı nüfus ve kıyı bölgesine yakın endüstri nedeniyle iklim değişimine karşı daha hassas olduğunu, Türkiye ve BM’nin çevre ve iklim değişikliği anlamında işbirliği yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Sağlıkta ayrımcılık ortadan kaldırılacak

fatma-guldemet-sarı3-gidahatti

Fatma Güldemet SARI

Türkiye’de Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi’nin önemine değinen Fatma Güldemet SARI, iklim değişiminin her yeri etkileyen bir sorun olduğunu, bu konuda acil önlem, farkındalığın artması ve işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu ve küresel ittifakın şart olduğunu söyledi.

Fatma Güldemet SARI, iklim değişikliği sorununun ortaya çıkmasındaki payı çok büyük olmayan Türkiye’nin, buna karşın sorunun çözümü için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu, bu konuda hırslı hedefler koyduğunu ifade etti.

Fatma Güldemet SARI, Türkiye’nin Paris Anlaşması kapsamında ulusal niyet beyanında, güneş, rüzgar enerjilerinin kullanımıyla ilgili hedefler belirlediğini aktardı.

Fatma Güldemet SARI, “iklim değişikliğiyle mücadelede tabi ki önemli konulardan biri olan enerji sektörüne yapacağımız yatırımlarda, özellikle Türkiye’nin dışa bağımlı olan enerji sorununu ortadan kaldırmayı hedeflediğimizi de her fırsatta dile getiriyoruz.

Avrupa ülkelerinde 135 nükleer santral faaliyette, tüm dünyada bu rakam 444 adet. Türkiye, halihazırda adet 2 nükleer santral projesini hayata geçirmeye çalışıyor. Burda önemli olan, geçmişte yaşanan kötü tecrübelerden edindiğimiz deneyimler ve elimizdeki bütün yeni teknolojileri kullanarak güvenli ve çevre dostu yatırımların önünü açmaktır,” şeklinde konuştu.

fatma-guldemet-sarı4-gidahatti

Fatma Güldemet SARI, iklim değişikliğiyle mücadelede, ulaştırma konusunun da önemli olduğunu, yük ve yolcu taşımacılığında karayollarının payının azaltılarak demiryolları ve deniz yollarının paylarının arttırılacağını ifade etti ve Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü gibi projelere değindi.

Paris Anlaşması ve iklim finansmanı

Paris Anlaşması konusuna da değinen Fatma Güldemet SARI, iklim finansmanı konusunun bu anlaşmanın en önemli unsurlarından biri olduğunu, anlaşmanın başarısının finansman ve teknoloji transferiyle ilgili taahhütlerin gerçekleşmesine bağlı olduğunu vurguladı ve Türkiye’nin de finans ve teknoloji transferi desteği beklediğinin altını özellikle çizdi.

Fatma Güldemet SARI, “2020 yılı, Paris Anlaşması için çok kritik bir yıl. Bu kritik yılda, BM İklim Değişikliği Sekreteryası’nın 26. Taraflar Konferansı’na Antalya’da ev sahipliği yapmak istediğimizi ifade ettik,” dedi.

Bakan Fatma Güldemet SARI, Üst Düzeyli Oturum çıkışında, Sur kenti ve kentsel dönüşümle ilgili soruları da yanıtladı. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir