Paris Anlaşması’nı onaylayan ülke sayısı 172’ye yükseldi!

-
Paris Anlaşması’nı onaylayan ülke sayısı 172’ye yükseldi!

Karadağ 20 Aralık 2017 tarihinde onay Paris Anlaşması onay belgelerini teslim ederek, küresel anlaşmaya imza koyan 172. ülke oldu.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (UNFCCC) göre, Karadağı’ın onayı 19 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Daha önce Suriye (171.), Nikaragua (170.), Bütan (169.), İsviçte (168.), Çek Cumhuriyeti (167.), Dominik Cumhuriyeti (165.) ve Cape Verde (165.) Paris Anlaşması onay belgelerini teslim etmişti.

12 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı (COP21) sonunda üzerinde uzlaşmaya varılan Paris İklim Anlaşması ile ilgili bir açıklama yayımladı.

Paris Anlaşması’nın 2. yılı!

12 Aralık 2017 tarihinde, tüm dünyadan devlet yetkilileri ve temsilciler Fransa Başkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’in ev sahipliğinde; Paris Anlaşması’nın 2. yılını kutlamak üzere Tek Gezegen Zirvesi’nde bir araya geldi.

Zirve, iklim değişikliği ile mücadele etmeye yönelik küresel taahhütleri tekrarlamak için önemli bir fırsat sağladı. Ayrıca etkinlik, Paris Anlaşması’nın müzakere edilmesinden uygulanmasına geçiş için de önemli bir platform olarak değerlendirildi.

Paris Anlaşması 4 Kasım 2016 tarihinde, küresel toplam sera gazı emisyonunun %55’ine neden olan tarafların onay belgelerini teslim etmesinden 30 gün sonra yürürlüğe girmişti.paris-anlasması-www.gidahatti.com

Anlaşma hangi hedeflerle yola çıkmıştı?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği ile Mücadele Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) tarafları, 30-Kasım – 12 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen zirvede, iki hafta süren yoğun müzakereler sonucu Paris İklim Anlaşması konusunda oybirliği ile uzlaşmaya varmıştı.

Paris İklim Anlaşması, iklim değişikliği ile mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için gerektiği belirtilen tüm hususları kapsıyor. Anlaşma kapsamında ülkelerin temiz ve güçlü gelecekler inşa edebilmeleri için emisyonların sıcaklık hedefine uygun olarak hızla azaltılması; şeffaflık; adaptasyon; iklim hareketlerinin sonucu yaşanan kayıpların ve etkilerin giderilmesi; mali yanı da bulunan destek sağlanması gibi ana hususlara yer veriliyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir