Pakdemirli: “Afetlerden etkilenen çiftçilerin kredi borçları ertelenecek”

-
Pakdemirli:

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu’nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı, Perşembe ve İkizce ilçelerinde sel, su baskını ve fırtınadan etkilenen çiftçilerin düşük faizli zirai kredi borçlarının erteleneceğini açıkladı. Pakdemirli, “Yaraların sarılması için gereken her şey yapılacaktır” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ordu ilinde meydana gelen afetler ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Tarım alanları etkilendi

Ordu’nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı, Perşembe ve İkizce ilçelerinde meydana gelen sel, su baskını ve fırtına afetleri neticesinde bazı bölgelerdeki tarım alanlarının etkilendiğine vurgu yapan Pakdemirli, “Çaybaşı ilçesinde bir üreticimize ait tavuk işletmesinde civcivlerin telef olduğu ve kümeste de maddi hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Selin etkili olduğu alanlarda bazı üreticilerimize ait harman yerinde bekletilen fındıklar ile dallardan dökülen fındıklar sel sularıyla taşınmıştır. Birkaç üreticimize ait sebze seralarında da küçük çaplı etkilenmeler görülmüştür” bilgisini verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli

Hasar tespit çalışmaları yapılıyor

Bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde görevli teknik personelin, bölgede ön hasar tespit çalışmaları yürüttüğünü bildiren Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:


  Afetzede çiftçilere borç erteleme müjdesi!

“Meydana gelen afetler, tarım sigortaları kapsamındadır. TARSİM ekipleri, sigortalılar için sahada tespit çalışması yapacaklardır. Tespit edilecek sigorta kapsamındaki hasarlar, en kısa sürede tazmin edilecektir. Tarımsal ürünlerde, tarım sigortası kapsamına girmeyen nedenlerden dolayı meydana gelen kayıplar, 2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun kapsamında İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca değerlendirilecektir.


  Japonya’daki sel felaketinde ölü sayısı 112’ye yükseldi

Çiftçinin kredi borçları ertelenecek

Afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi borçları, il ve ilçe müdürlüklerimize müracaatları halinde 2018/10983 sayılı Kararname kapsamında ertelenecektir.

Bölgedeki gelişmeler Hükümetimiz ve Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bakan Yardımcımız, Valimiz, İl Müdürümüz ve bütün teşkilat mensuplarımız olay mahallinde gerekli incelemelerde bulunmaktadırlar. Yaraların sarılması için gereken her şey yapılacaktır.

Bu afetlerde can kaybı olmaması tek tesellimizdir. Bu vesileyle afetten etkilenen bütün üretici kardeşlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyor kendilerine geçmiş olsun diyorum.”


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın