Oruç tutarken halsizliği ve yorgunluğu önlemenin püf noktaları…

-
Oruç tutarken halsizliği ve yorgunluğu önlemenin püf noktaları…

Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesiyle birlikte, oruç tutanlarda halsizlik ve yorgunluk şikâyetlerinin artacağına dikkat çeken Diyetisyen Berna Ertuğ, kiloların önüne geçmek ve vücut enerjisini korumak için iftar ve sahur vakitlerinde doğru besinlerin uygun ölçülerde tüketilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Berna Ertuğ, Ramazan’da sağlıklı beslemenin yolunun sahurdan sonra en az üç öğünden geçtiğini vurgulayarak, iftarda ve sahurda nasıl beslenmek gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için önerilerde bulunan Ertuğ, sahura kalkılmamasının ya da sadece su içip yatılmasının zararlı olduğunun altını çizdi.

iftar-yemeği-gidahatti

Sahurda nasıl beslenmek gerekir?

Ertuğ, şunları kaydetti: “Uzun saatler süren açlık durumu metabolizmayı olumsuz etkileyebileceği için, vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin alınması önemlidir. Yeterli miktarda alınan vitamin ve mineraller, halsizlik ve yorgunluğu önleyerek, kişiyi gün boyu zinde tutmaktadır.

Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı ve sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir.

sahur-iftar-gidahatti

İftarda ve sahur bitimine kadar B ve C vitamini içeren gıdalar, folik asit, demir, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko açısından zengin olan süt ve et ürünleri, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve meyve çeşitlerinden tüketmek gerekiyor. İftar sofralarında özellikle hurmadan vazgeçilmemeli. Lifli bir meyve olan hurma bol miktarda A ve C vitamini, folik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve çinko içerdiği için halsizlik ve yorgunluğun giderilmesinde ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur.

ramazan-iftar-sofrasi-aile-gidahatti

Sebze ve meyveleri kabuklarını soymadan tüketin!

İçerdikleri vitamin ve minareler kabuklarında olduğu için, kabuklarıyla tüketilebilen sebze ve meyveler soyulmadan yenmelidir. Böylelikle Ramazan ayı boyunca günlük posa alımı da artacaktır. Ramazan’da hava sıcaklıklarının yüksek olmasıyla oruç tutan kişilerde günlük sıvı ihtiyacı daha çok artmaktadır.

İftar ve sahur arasında 12-15 bardak su için

Susuz kalmak; kişilerde yorgunluk, deride kuruma, sıcaklık hissi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olur. Bunun için yatmadan önce, sahurda, iftarda ve iftar sonrası yatana kadar sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Özellikle bu dönemlerde yetersiz sıvı almak genelde kabızlık sorunlarının görülmesini arttırır. İftarda çay ve kahve tüketildiği için susama hissi oluşmayabilir. Ancak iftar saatinden sahur bitimine kadar mutlaka en az 12- 15 bardak su içilmelidir.

sahur-iftar-3-gidahatti

İftarda ana yemeğe 10-15 dakika sonra başlayın

İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanması ve 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi son derece önemli.  İftarda kan şekerini dengelemeye yardımcı besinlerden bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna tercih edilmesi gerekir.

Lif oranı yüksek gıdalar tercih edin

Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için yemeklerde kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler gibi lif oranı yüksek gıdalar tüketilmeli. Ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmeli.

iftar-sofrasi-gidahatti

Çok sıcak ve soğuk besinler tüketmeyin

İftar vaktinde aşırı yemek yemeyin, Öğününüzü 2-3 öğüne bölerek tüketin. Çok sıcak ve soğuk besin tüketiminden kaçının, besinleri yavaş yemeğe ve iyi çiğnemeye dikkat edin. Yemekle birlikte su tüketin. İftardan 45 dakika sonra, 30 dakika ile 1 saat arasında egzersiz yapın.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın