Organik gıda talebi Orta Asya ülkelerine yarayacak!

-
Organik gıda talebi Orta Asya ülkelerine yarayacak!

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Orta Asya ülkelerinin, tüketicilerin organik gıdalara yönelik giderek artan talebinden yararlanabileceğini açıkladı.

Organik gıdalara tüketicilerin talebi giderek artarken, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) organik tarım kapasitelerini geliştirmeleri için Orta Asya ülkeleriyle birlikte çalışıyor.

organik-gida-fao-gidahatti

Fotoğraf: ©FAO/Tofiq Babayev

Özbekistan’da organik gıda konferansı

Özbekistan Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı tarafından FAO işbirliğiyle organize edilen üç günlük uluslararası konferansta, konunun uzmanları ve diğer aktörler organik tarımı ele alıyor.

Avrupa, Türkiye, Orta Asya ve diğer ülkelerden organik tarım üzerine çalışan bilim insanlarını ve teknik uzmanları buluşturan konferansa; tarım, ekonomi, ticaret, çevre ve standardizasyon bakanlıklarından temsilciler, organik üretimden sorumlu kurumlar, araştırma ve akademik kurumlar, ithalatçılar ve ihracatçılar, çiftçi birlikleri ve sertifika organları katılıyor.

turkiye-ozbekistan-gidahattiOrta Asya ülkeleri arasında organik üretime dair işbirliğinin zenginleştirilmesi hedeflenen konferans, tecrübe paylaşımını; yerel uygulamalar ve modern teknolojilerin tartışılmasını teşvik ediyor.

Organik tarım bölgede geleneksel bir üretim şekli

Organik tarımın FAO’nun bölgedeki ana faaliyetlerinden birisi olduğuna vurgu yapan FAO Tarım Yetkilisi Hafiz Muminjanov, “FAO’nun ‘Koru ve Yetiştir’ paradigması, daha az ve daha çok çevre dostu girdiler ve uygun metotlarla verimliliği arttırmayı hedefliyor. Bu konferans Orta Asya’da ve ötesinde organik tarımın daha başarılı sonuçlar vermesine ve sürdürülebilirliğine yardımcı olacak.” diye konuştu.

Doğal gübrelerle çiftçilik yaparak ekolojik olarak temiz sebze ve meyve yetiştirmek, Özbekistan ve komşu ülkelerde geleneksel bir durum. Muminjanov bu ülkelerin yüzyıllara dayanan uygulamalarının bölgede organik tarımın gelişmesi için iyi bir potansiyel sunduğunu söyledi. Hafiz Muminjanov, “Pazar araştırma şirketi Organic Monitor organik gıda için küresel pazarın 2015 yılında 81.6 milyar Amerikan dolarına ulaştığını belirtiyor. Pazarların çoğunda büyüme oranları çift rakamlı seviyelerde.” dedi.

organik-tarim-gidahattiFarkındalık artacak

Organik üretimi arttırmanın önündeki sıkıntılarla birlikte kurumsal ve yasal gereksinimlerin de masaya yatırıldığı konferans, organik tarımın Orta Asya ülkelerinde kırsal kalkınma ve ticaret üzerine ne gibi etkilerinin olabileceğine ilişkin farkındalığı da arttıracak.

FAO halen Özbekistan Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı ile organik tarımın geliştirilmesi ve ilgili kurumlarda kapasite arttırılması için birlikte çalışıyor. Gerekli yasalar, düzenlemeler ve standartlar için teknik destek sağlıyor; çiftçiler, araştırmacılar ve politika yapıcıların kapasite ve bilgilerinin arttırılması için de katkıda bulunuyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir