Organik gıda takviyelerin geleceği nasıl olacak?

-
Organik gıda takviyelerin geleceği nasıl olacak?

Beslenme şirketleri, organik ürünleri sertifikalı hale getirmek istiyor. Peki, gıda takviyelerinde “organik” ibaresinin bir önemi var mı?

Yaşanan ekonomik durgunluğun hemen ardından organik gıda ve içecek talebi düştü, ancak Euromonitor International verilerine göre o günden sonra Avrupa ve ABD’de yeniden yükselerek 2014 yılında Avrupa’da 16,7 milyar dolarlık (14,8 milyar avro) perakende satışı getirdi.

Fransız maya şirketi Lesaffre Human Care (LHC), beslenme amaçlı mayasının Ecocert sertifikalı organik tipiyle bu pazara girmek istiyor. Bu ürün Lesaffre’ın 2007’de kurulan sağlık birimi LHC’nin bünyesindeki ilk sertifikalı organik besin bileşeni olacak. Bu hafta Avrupa Gıda Bileşenleri Fuarı’nda konuşan LHC pazarlama müdürü Sandrine Cuisenier, organik ibaresinin belirli takviyelerde tüketicilerin dikkatini çekeceğini belirtti.

Öncelikli sorunlar

Cuisenier, organik maya fikrinin mayanın ekmekle olan bağlantısı ve hayvansal olmayan protein, vitamin ve mineral arayan tüketicileri hedeflemesi nedeniyle anlamlı olduğunu söyledi.

Ayrıca uzun zamandır bilinen bir besin maddesi olduğu için mayanın sağlıklı ve geleneksel gıda olarak algılandığını belirten Cuisenier, tüketicilerin organik gıdaların daha güvenli ve daha sağlıklı olduğunu düşündüklerini, dolayısıyla “organik” ve “maya” ikilisinin birbiriyle ilişkili olduğunu ifade etti.

Ekim ayında yayınlanan bir Mintel raporuna göre 1980’li yılların başı ile 2000’li yılların başı arasında doğanlardan oluşan “y kuşağı” için organik ürün satın almak bir kimlik ve değerler sorunu.

Gıda ve içecek araştırma müdürü Sarah Theodore, y kuşağından birçok kişi için organik ürün satın almanın kendi değerlerini dünyaya duyurmada önemli bir rol oynadığını belirterek organik ürün markalarının tüketicilere bu imkanı sağlaması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca Cuisenier, tüketicilerin probiyotik reyonuna geldiklerinde organik sertifikası görmek istediğini, bu nedenle probiyotiklerin organik tipini ürettiklerini belirtiyor.

Organikte büyüme

Cuiseiner organik gıda takviyelerinin genel anlamda niş pazar olduğunu kabul ediyor.

Organik gıda pazarının gıda takviyesi pazarından büyük olduğunu söyleyen Cuisenier fonksiyonel gıda pazarına ilgi duyanlar için organik ifadesinin takviye ifadesinden daha önce geldiğini ifade ediyor.

Bunun yanında Mintel’in güzellik, kişisel bakım ve temizlik ürünleri araştırmaları sorumlusu Michelle Strutton’un raporuna göre organik yiyecek ve içecek satışlarındaki toparlanmanın asıl nedeni organik vitamin ve mineral takviyelerindeki yükselme oldu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın