Ömrü uzatmada ‘nar’ mucizesi!

-
Ömrü uzatmada ‘nar’ mucizesi!

İsviçreli bilim insanlarının yaptığı araştırmada, narın hücre ömrünü yüzde 50 uzattığı ortaya çıktı. Buna göre, düzenli olarak nar tüketmek ömrü uzatıyor. Yaşlanan kasları güçlendiren nar, hücredeki mitokondri organellerine olumlu etki yapıyor.

İsviçre’de  Lozan Politeknik Federal Üniversitesi’nin yaptığı araştırma narın sağlığa olan muhteşem etkisini ortaya koydu. Hücredeki mitokondri organellerine olumlu etki yapan nar, yaşlanmayla birlikte zayıflamış mitokondrinin tekrar eski gücünü kazanmasına yardımcı oluyor.

nar-1-gidahatti

Narda bulunan kimyasallar bağırsakta yaşayan bakteriler sayesinde ‘urolithin A’ adlı bileşiğe dönüşüyor. Bu bileşik de hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmayı geciktiriyor. Araştırmacılar, kurtçuklar üzerinde gerçekleştirilen testlerde ‘urolithin A’ bileşiğinin, hücrenin ömrünü yüzde 50 oranında uzattığını bildirdi.

nar-gidahatti

Eklem sertliğine karşı nar suyu takviyesi

Öte yandan başka bir araştırmada, 6 haftalık bir süre boyunca nar suyu takviyesi alımının fiziksel işlev ve eklem sertliği üzerinde olumlu etki gösterdiğini açıkladı. Bu, nar suyu tüketiminin osteoartrit (dejeneratif eklem hastalığı) hastalarına faydalı olup olmadığını inceleyen ilk klinik çalışma.

Hakemli ve PubMed’de listelenen Journal of the Science of Food and Agriculture dergisinde yayınlanan çalışma, İranlı araştırmacılar tarafından yürütüldü.

nar-gidahatti (2)

Araştırmacılar, nar suyu tüketiminin Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit Endeksi (WOMAC) fiziksel işlev ve sertlik puanlarının düşüşü ile ilişkili olduğunu aktardı.

Nar suyu nasıl fayda sağlıyor?

Söz konusu potansiyel faydaların matriks metalloproteinazlarının (MMPler) engellenmesi ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Matriks metalloproteinazlarının, diz eklemi kıkırdaklarının geri döndürülemez şekilde kırılmasında rol oynadığı düşünülüyor.

Araştırmacılar, nar suyu tüketen katılımcıların kontrol grubuna kıyasla daha düşük MMP-13 seviyesine sahip olduğunu belirledi.

Bununla birlikte, nar suyu tüketenlerde antioksidan bir enzim olan glutatyon peroksidaz seviyesinin de arttığı gözlendi.

nar-suyu-gidahatti

Çalışmada nar suyunun birçok faydası da sıralandı. Zengin bir antioksidan kaynağı olan narınkalp, prostat ve eklem sağlığını olumlu etkilediği ifade edildi.

Narın sağlığa yönelik faydalarını sağlayan, içerdiği antioksidan ve özellikle narın antioksidan potansiyelinin yarısından sorumlu olan punicalagin ve punicalin gibi ellagitannin bileşenleri.

nar-suyu-2-gidahatti

Yüksek tansiyonda nar etkisi

Sonbahar ve kış mevsimi meyvesi olan nar üzerine yapılan araştırmalar, narın bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyu etkisi olduğunu ortaya koydu. Narın insan sağlığı üzerine etkileri sadece bu kadarla sınırlı değil. İçerdiği flovanoidler, vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler vasıtasıyla kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kalp ve damar sağlığınızı korumada oldukça etkili bir meyve.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir