Okul Sütü ortaklığına Rekabet Kurulu onayı

-
Okul Sütü ortaklığına Rekabet Kurulu onayı

Rekabet Kurulu, Okul Sütü Programı kapsamında dağıtılacak Okul Sütlerinin alımı ihalesini tek başına kazanan Dimes Gıda-Pınar Süt İş Ortaklığı konusundaki kararını açıkladı. Kurul, ortaklık sözleşmesine menfi tespit belgesi verilemeyeceğini, bununla birlikte bireysel muafiyet tanınmasına karar verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Okul Sütü Programı kapsamında dağıtılacak okul sütlerinin temini ihalesine, Dimes Gıda ile Pınar Süt, iş ortaklığı ile başvurdu. Türkiye geneli için dört kısım halinde yapılan ihalede, bütün bölgeler için en düşük teklifi Dimes Gıda Sanayi-Pınar Süt Mamulleri İş Ortaklığı verdi. İhale, Bakanlık tarafından da onaylandı.

rekabet-www.gidahatti.comDimes Gıda ile Pınar Süt arasında imzalanan İş Sözleşmesi üzerindeki incelemesini tamamlayan Rekabet Kurulu’nun kararı açıklandı. Kararda, “Dimes Gıda San. ve Tic. A.Ş. ile Pınar Süt Mamulleri San. A.Ş. arasında imzalanan, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının okul sütü ihalelerine Türkiye’deki 81 il bakımından birlikte katılıma ilişkin ‘İş Ortaklığı Sözleşmesi’ne menfi tespit belgesi verilemeyeceğine, bununla birlikte anılan sözleşmeye bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.” denildi.

Dow-www.gidahatti.comDow Türkiye’ye soruşturma açıldı

Dow Türkiye Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma da, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, Dow Türkiye Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklıyor. Kurul açıklamasında, soruşturmanın, adı geçen teşebbüsün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldığının altı çizildi.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın