Öğrenciler için sağlıklı bir atıştırmalık: Pikan Cevizi

-
Öğrenciler için sağlıklı bir atıştırmalık: Pikan Cevizi

Sağlıklı atıştırmaların önemine dikkat çeken Beyin Cerrahı Doçent Doktor Tufan Cansever, pikan cevizi tüketmenin beyin gelişimine olumlu katkı yaptığını söyledi.

Yeni ders zilinin tüm okullarda çaldığı bugünlerde, öğrencilerle birlikte aileler de okul alışkanlıklarına geri dönüyor. Yeniden düzenlenen uyku saatleri ve beslenme alışkanlıkları 2017-2018 öğretim yılına hazırlanıyor.

Sonbaharla birlikte uzun bir yaz tatilini geride bırakan öğrenciler okul sıralarına geri döndü. Çocuklar kadar ebeveynlerin de daha rahat olduğu tatil dönemi sona ererken, ailenin tüm fertlerinin uyku düzeni ve beslenme alışkanlıkları da okula uyum sağlıyor. Çocukların besin ihtiyaçlarının doğru karşılanmasının; fiziksel gelişimleri kadar akademik başarı ve zihinsel gelişimleri için de gerekliliğinin altını çizen Beyin Cerrahı Doçent Doktor Tufan Cansever, sağlıklı atıştırmalıkların önemine dikkat çekiyor.sinav-ogrenci-gidahatti

Pikan cevizi zengin besin içeriğine sahip

Pikan cevizinin beyin gelişimine olumlu katkılarına değinen Doç. Dr. Tufan Cansever “Pikan cevizi; içerdiği potasyum, kalsiyum ve demirin yanı sıra A, C ve E vitaminleri açısından da son derece zengin bir atıştırmalıktır. Günde bir avuç tüketilen pikan cevizi, özellikle gelişim çağındaki çocukların beyin gelişmine katkıda bulunur” dedi.

Okul çağındaki çocukların ara öğünlerde pikan cevizi gibi sağlıklı atıştırmalıkları alışkanlık haline getirmelerinin konsantrasyon süresine de katkısından bahseden Doç. Dr. Cansever, konuyla ilgili tavsiyelerini “Ara öğün en az ana öğün kadar önemlidir… Pikan cevizi gibi sağlıklı atıştırmalıklar çocukların konsantrasyon sürelerini olumlu yönde etkilediği gibi, daha enerjik olmalarını sağlar” sözleriyle dile getirdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir