Ofis çalışanlarını gün içinde zinde tutacak beslenme tüyoları…

-
Ofis çalışanlarını gün içinde zinde tutacak beslenme tüyoları...

Ofis çalışanlarının gün içinde fazlaca tükettiği çay ve kahve,  vitamin ve mineral emilimlerinde bozulmaya neden oluyor. Gün içinde yorgunluğu, halsizliği gidermek ve zinde kalmak için tüketilen çay ve kahve yerine uzmanlar, yeşil çay veya diğer bitki çaylarını tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Masa başında çalışanların sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünü sağlamasına yardımcı olacak önerileri sıralayan Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, çalışma sırasında hem dikkatinizi toparlamaya hem de sizi daha hızlı düşünmeye sevk edecek etkilere sahip besinler hakkında bilgi verdi.  İşte Aslıhan Küçük’ten, ofis çalışanlarının motivasyonunu sağlayacak ve motivasyonunu artıracak beslenme önerileri:

Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı

Gece boyunca bir şey tüketilmediği için uzun süren açlık nedeniyle metabolizma hızınız yavaşlamaktadır. Sabahları uyandıktan sonra metabolizmanızı canlandırmak için en fazla 1 saat içerisinde ve sağlıklı besinlerden oluşan bir kahvaltı gerekmektedir. Eğer sabahları kahvaltı etmeden güne başlanırsa geçen her süre metabolizmanızın daha da yavaşlamasına sebep olmaktadır. Fakat kilo problemi yaşayan kişilerin enerji harcama sorunları olmasından dolayı zayıf olan kişilere göre daha yoğun bir kahvaltı yapmaları zayıflamayı kolaylaştırmak yerine zorlaştırmaktadır. Yapılan araştırmalar şişman kişilerin kahvaltıyı geç ve oldukça yoğun yaptığını göstermektedir.


Osteoporoz çocukları da etkiliyor

ofis-calisanlari-beslenme-3-gidahatti

 

Halsizliğe ve yorgunluğa karşı su tüketin!

Gün içerisinde kendinizi sürekli halsiz veya yorgun hissediyorsanız su tüketiminizi kontrol etmeyi unutmayın! Ayrıca, böbrek fonksiyonları, vücut ısı dengesi, kan dolaşımı, atık maddelerin atılması ve besinlerin taşınması için su tüketimi çok önemlidir.

Çay ve kahve yerine yeşil çay tercih edin!

Gün içerisinde kendimizi daha zinde hissetmek için çay ve kahve tüketimini arttırırız. Fakat çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi; bazı vitamin ve mineral emilimlerini bozmaktadır. Özellikle antioksidan vitaminler (A, C, E) hassas olduklarından kahve ve çaydaki tanen ve kafeinden negatif etkilenirler. İçecek olarak yeşil çay, beyaz çay veya diğer bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

ofis-calisanlari-beslenme-2-gidahatti

Kan şekerinizi düzenlemek için ara öğünleri atlamayın

Ara öğünler özellikle uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada vücut için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Böylece gün içerisinde daha dinç, daha zinde bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, yorgunluk gibi problemler engellenmiş olur. İş yerinizde tüketebileceğiniz minik atıştırmalar: Kuru kayısı ve ceviz; yaban mersini ve fındık; süt ve 1 adet meyve; beyaz peynir ve ekmek ile minik bir sandviç olabilir.


DİKKAT! Bu 5 besin yağ yakımını hızlandırıyor

Fiziksel aktivite ile yağ yakımını hızlandırın

Gün içerisinde yapacağınız düzenli egzersiz ile kalori yakımını fazlasıyla arttırılabilir; metabolizmanızın aktif ve sürekli olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Spor yapmak için vaktiniz yoksa gün içerisindeki hareketinizi asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih ederek, yürüyerek gidilebilecek noktalara araçsız giderek arttırabileceğinizi unutmayın.

Dikkati ve hafızayı güçlendiren besinler

Bazı besinler çalışma sırasında hem dikkatinizi toparlamaya hem de sizi daha hızlı düşünmeye sevk edecek bir etkiye sahiptir. Eğer bir konuya odaklanmak istiyorsanız ceviz, fındık veya yer fıstığı tüketebilirsiniz fakat miktarı göz ardı etmeyin! Hafızanızı kuvvetlendiren havuç aynı zamanda beyin metabolizmasını etkilemektedir. Sadece yarım avokado tüketerek hafıza ve konsantrasyonunuzu arttırabileceğinizi unutmayın.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir