Obezite karşıtı probiyotik

-
Obezite karşıtı probiyotik

Brezilya’da yapılan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre içerisinde Bifidobacterium lactis (B. lactis) HN019 bulunduran gıda takviyeleri kilo vermeye, kolesterol seviyelerinin aşağı çekilmesine ve metabolik sendrom sahibi kişilere faydalı oluyor.

Nutrition dergisinde yayınlanan ve Brezilya’nın North Parana Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen çalışma, metabolik sendrom sahibi kişilere Bifidobakter’in etkilerini inceleyen ilk araştırma olma özelliği taşıyor.

Obezite, hipertansiyon ve insülin metabolizmasında bozukluk olarak tanımlanan bu sendrom, tip 2 diyabet ve kalp-damar rahatsızlıklarının görülme riskiyle ilişkilendirilmekte.

Türk tüketicisi yeni ürün peşinde!

Günlük yüksek miktarda B. lactis alımının vücuttaki mikrobiyal dengeyi olumlu yönde etkileyerek lipid metabolizmasında iyileşme ve kilo kaybı sağlayacağını belirten araştırmacılar, kilo kaybı ile ilgili metabolizmaların yine de tam olarak bilinmediğini ifade ettiler.

probiyotik-gidahatti

Araştırma detayları

Metabolik sendroma sahip 51 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen randomize kontrollü araştırmada katılımcılar kontrol grubu ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna içerisinde 27,2 milyon koloni oluşturan birim B. lactis bulunduran 80 mL süt verilmiştir.

Büyük Firmalar Obezite Konusunda Yavaş Kaldı

45 gün süren araştırmanın ardından katılımcılarda önemli ölçüde kilo kaybı gözlenmekle birlikte LDL kolesterol seviyeleri de %7,2 ila %13,6 arasında düşüş göstermiştir. Toplam kolesterol seviyeleri kontrol grubunda artarken LDL seviyelerinde herhangi bir değişiklik gerçekleşmemiştir.

Araştırmacılar, her ne kadar mikrobiyota, obezite, diyabet ve metabolik sendrom arasındaki ilişkiler tam olarak anlaşılamasa da, elde edilen birçok çalışma bulgusunun bu noktada kayda değer ilişkiler olduğunu ortaya koyduğunu ifade ediyorlar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir