Obezite aşısı çalışmasına TÜBİTAK desteği

-
Obezite aşısı çalışmasına TÜBİTAK desteği

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) obezite aşısına yönelik araştırma çalışmalarına destek verecek. KKTC’deki Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Tamer Şanlıdağ, “Adenovirüs 36” ile bulaşıcı olduğu saptanan obeziteyle ilgili aşı çalışmalarının TÜBİTAK’tan onay aldığını söyledi.

yakin-dogu-universitesi-www.gidahatti.comÇalışmalarında mikrop tarafından uyarılmış yağ dokusundan salgılanan bazı maddelerin obeziteye iştirak ettiğini gözlemlediklerini belirten Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (YDÜ-DESAM) Müdürü Prof. Dr. Şanlıdağ, daha önce Adenovirüs 36 isimli virüs yoluyla bulaşıcı olduğu saptanan obezite ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bu mikrop hangi yollarla bu süreci başlatıyor, bu süreçte hangi maddeler önemli rol oynuyor onları tespit etmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda mikrop tarafından uyarılmış yağ dokusundan salgılanan bazı maddelerin olaya iştirak ettiğini gözlemledik. TÜBİTAK bu gözlemlerimizi derinleştirmek için benzer bir projeye onay verdi. Bu yaklaşık bir yıl sürecek bir proje. Önümüzdeki günlerde projeye başlayacağız. Nasıl ki bir orkestra şefinin orkestrayı yönettiği gibi bu süreci yöneten maddeyi saptayabilirsek ki o noktadayız, o maddeyi durdurduğumuzda süreci de ileride durduracağız. Onun peşindeyiz.”

Tamer-Sanlıdag-www.gidahatti.com“Aşı ile obezitenin önlenebileceğini gösterdik”

2013 yılında deney hayvanları üzerinde yaptıkları bir araştırmada aşı ile obezitenin önlenebileceğini gösterdiklerini belirten Şanlıdağ, “Bu anlamda da acaba mikroplara bağlı obeziteyi biz tedavi edebilir miyiz sorusunu kendimize sorduk. ‘Bu işin mekanizması nasıl oluyor, bu şifreyi biz çözebilirsek obeziteyi kontrol edebilir miyiz’ noktasında kendimize sorular sorduk. Bu doğrultuda araştırmalarımızı derinleştirdik. Obezite adenovirüs 36 bir neden, fakat bu virüsün direkt veya dolaylı yoldan devreye girdiği faktörler de devreye giriyor. Bu faktörleri biz eğer ortadan kaldırabilirsek mikroplara bağlı obeziteyi de tedavi etme yönünde yol kat edebiliriz diye düşünüyoruz” dedi.

“Mikroplara bağlı obezite bulaşıcı”

Yapılan araştırmalarda Türk halkının üçte birinin obez olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Şanlıdağ, “Üçte birinin de aşırı kilolu olduğunu görüyoruz. Türkiye’de nüfusun yüzde 66’sı tehdit altında. Bu çok ciddi bir rakam. Mikroplara bağlı, yani Adenovirüs 36’ya bağlı obezite bu işin hangi noktasında onu henüz kimse bilmiyor. Biz bu konuda araştırmalarımıza devam edip haritalarımızı çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Adenovirüslerin 60 tipi olduğu bilgisini veren Şanlıdağ, bu virüslerin her türlü hastalığa neden olabildiklerine dikkat çekti, genellikle üst solunum enfeksiyonu yaptığını aktardı. Şanlıdağ, “Üst solunum yolu enfeksiyonu yapan herhangi bir mikrop bulaşabiliyor. Obezite bulaşıcı mıdır sorusunun tam karşılığı, mikroplara bağlı obezite bulaşıcıdır. Bu deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. O yüzden de bunu bu şekilde değerlendirmek mümkün ve doğrudur” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın