Obama, FED’in kurtarıcısı olacak mı?

-
Obama, FED’in kurtarıcısı olacak mı?

Aralık ayında faiz artırımına gideceği beklentisiyle tüm dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye’de de gözlerin çevrildiği ABD Merkez Bankası FED, şeffaflık taleplerini öne çıkaran yasa hazırlığıyla köşeye sıkıştı. Ancak Başkan Barack Obama’nın söz konusu tasarıyı veto edebileceği de konuşulanlar arasında…

Aldığı kararlarla küresel ekonomiye de yön veren ABD Merkez Bankası’nın (FED) 16 Aralık’taki toplantısında faiz artıracağına yönelik beklentiler iyice arttı. Bankanın yayımladığı 27-28 Ekim toplantısına ilişkin tutanaklarda, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin büyük çoğunlukla Aralık ayında faiz artışının mümkün olabileceği yönünde düşünce açıkladığı görüldü. Üyeler, faiz artışını daha fazla geciktirmenin ekonomiye yönelik güvensizliğin işareti olarak yorumlanabileceğini belirterek, bunun piyasaları kötü etkileyebileceği uyarısında bulundu.

ABD Temsilciler MeclisiFED’e şeffaflık ayarı

Bu arada, Başkanı Janet Yellen’in ABD Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada senatörlerle yaşadığı sert tartışmaların ardından FED, şeffaflık taleplerini içeren yasa tehdidiyle karşı karşıya. Temsilciler Meclisi üyelerinin, FED’in yetkilerinin sınırlanıp yeniden yapılandırılması için yeni bir yasa (FED Oversight Reform and Modernization Act – FORM) üzerinde çalıştığı gelen haber arasında.

Tasarının aynen kabul görmesi halinde, FED’in başta faiz kararı olmak üzere para politikalarındaki pek çok kararını matematiksel hesap veya formüllere göre yapması gerekecek. Banka stres testi ve tüm uygulamalarında daha şeffaf olacak. Küresel finans kuruluşlarıyla yapılan tüm görüşmelerde şeffaflaşacak. FED çalışanlarından da diğer kamu görevlileri gibi aynı ahlaki şartlar beklenecek.

FED Janet YellenFED Başkanı Yellen, ABD Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği mektupta tasarının onaylanması halinde bankanın bağımsızlığını kaybedeceğini belirterek, “Bu ekonomi için hiç iyi sonuçlar doğurmayacağı gibi ABD’lileri de büyük sıkıntılarla karşı karşıya bırakabilir” değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın yasayı veto edebileceğine yönelik işaretlere dikkat çeken ekonomistler, FED’in bağımsızlığını kaybedebileceği endişelerine yol açan yasa konusunda Yellen ve ekibinin tek umudunun, Obama’nın vetosu olduğunu belirtiyorlar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir