Normal doğum teşvikinde 5 yıllık eylem planına ebelerden destek

-
Normal doğum teşvikinde 5 yıllık eylem planına ebelerden destek

Sağlık Bakanlığı’nın normal doğum teşvikinin artırılması için yaptığı çalışmalara bir destek de ebelerden geldi. Türk Ebeler Derneği, normal doğum artırılmasına yönelik 5 yıllık eylem planına ilişkin ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Dernek Başkanı Nazan Karahan, büyük şehirlerde sezaryen doğum oranının çok yüksek olduğunu ve ebelere bu konuda büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, “Ebeler olarak sezaryenin zorunlu haller dışında engellenmesi konusunda biz de varız.” dedi

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, Sağlık Bakanlığı tarafından normal doğumun teşvik edilmesi ve sezaryen oranlarının azaltılabilmesi amacıyla hazırlanan 5 yıllık eylem planına ilişkin, “Amacına ulaşması için biz de elimizden geleni yapmaya hazırız. Ebeler olarak sezaryenin zorunlu haller dışında engellenmesi konusunda biz de varız.” dedi. Karahan, yaptığı açıklamada, bu ay sonuna kadar şekillendirilecek eylem planının önemli olduğunu ve bunun herkes tarafından algılanması gerektiğini söyledi.

ebeler-normal-dogum-gidahatti

“Bebek ya da annenin tıbbi endikasyon halleri dışında sezaryenin doğru değil”

Bebek ya da annenin tıbbi endikasyon halleri dışında sezaryenin doğru olmadığına vurgu yapan Karahan, Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde sezaryen oranlarının diğer ülkelere göre çok yükseklerde seyrettiğine işaret etti.

Sağlık Bakanlığı’ndan oruç tutanlar için beslenme rehberi

doguma-hazirlik-gidahatti

“Kadınların algısını değiştirmeye ihtiyacımız var”

Türkiye’de artık “doğum” denilince akla hemen sezaryenin gelmeye başladığına değinen Karahan, “Çünkü doğum hikayeleri artık korku dolu. Bu nedenle sezaryen artık hayatımızda normalleşmiş. Kadınların algısını değiştirmeye ihtiyacımız var.” diye konuştu.

anne-bebek-uyumu-gidahatti

“Anne ve bebek için en doğru olanı normal doğum”

Karahan, eylem planın, yaptırımlardan eğitime kadar detaylı bir şekilde hazırlandığını aktararak, son şeklinin verilmesinin ve yasal düzenlemelerin ardından planın faydalı olacağını dile getirdi. Karahan, “Amacına ulaşması için biz de elimizden geleni yapmaya hazırız. Ebeler olarak sezaryenin zorunlu haller dışında engellenmesi konusunda biz de varız. Bu anne ve bebek için en doğru olanı.” ifadelerini kullandı.

anne-bebek-gidahatti

“Ebelere ihtiyacımız olduğu unutulmamalı”

Ebelerin bu konuda üstüne büyük sorumluluk düştüğünü ve artık Türkiye’de ebeliğin daha fazla konuşulması gerektiğini ifade eden Karahan, şöyle konuştu: “Doğum, içinde hiçbir risk barındırmıyorsa ebenin sorumluluğunda olması lazım. Elbette kadın doğum hekiminin de içinde olacağı bir ekip işi doğum ancak ülkemizde bu böyle değil. İngiltere’nin Cambridge Düşesi Kate Middleton, doğumunu ebelerle gerçekleştirmiştir. İngiltere’de iyi hekim mi kalmadı da prenses ebeyle doğurdu? Hekim risk olmadığı sürece girmemiştir doğuma. Ülkemizde de bunun tam anlamıyla yerleşmesi çok önemli. Ebelere ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır.”

Sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi, bandrolsüz ürünlere dikkat!

anne-ve-bebek-sevgisi-gidahatti

 

“Anne korktuğu için bebeğine haksızlık yapıyor”

Planda yer alan “bebekten anneye mektup gönderilmesi” başlığına dikkati çeken Karahan, “Hem sezaryen yapan doktora uyarı içerikli hem de buna izin veren anneye de bebek adına mektup gönderilecek. Hiçbir anne bebeğine yanlış yapamaz. Buna hakkı yok. Anne adayı sancı çekmekten korktuğu için sezaryenle doğum yapmayı tercih ederek bebeğe haksızlık yapıyor. Oysa normal doğumda bebek birçok konuda daha sağlıklı oluyor. Mektup sisteminin de hem doktor hem de anne üzerinde etkili olacağı düşüncesindeyim.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir