Nobel ödüllü Aziz Sancar adına bilim ödülü

-
Nobel ödüllü Aziz Sancar adına bilim ödülü

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), hücrelerin hasar gören DNA’larını nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları dolayısıyla 2015 yılında kimya alanında Nobel Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar adına Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri verecek. Her yıl bir kişiye, 100 bin TL tutarında TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü verilecek.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Tarafından Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Verilmesine İlişkin Yönetmelik, 13 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

tuseb-logo-gidahattiAziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri

Sağlık alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri kapsamında verilecek ödüllerde uygulanacak usul ve esasları içeren Yönetmeliğe göre, Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’ne ilişkin duyuru, her yıl TÜSEB Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek. Ödüllere başvuru duyuruları üniversite ve resmi kurumlara yazılı olarak bildirilecek ve başkanlığın resmi internet adresinden yayınlanacak.

Adaylar bilim, hizmet ve teşvik ödülleri duyurusunda belirtilen belgeleri hazırlayarak TÜSEB’e ilanda belirtilen tarihler arasında teslim edecek. 2017 yılından başlamak üzere aynı aday tarafından her bir ödüle en çok 3 kez başvuru yapılabilecek.

Hizmet ödülüne kişisel başvuru yapılamayacak, ancak aday gösterilebilecek.

stem-kamplari-aziz-sancar-gidahattiKimler aday gösterebilecek?

Bilim, hizmet ve teşvik ödüllerine, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim veya Hizmet Ödülü almış bilim insanları, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Bilim veya Hizmet Ödülü almış bilim insanları, üniversite rektörlükleri, bilimsel ve teknolojik alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları aday gösterebilecek.

Yönetmeliğe göre, ödüller üç kategoride ayrı ayrı tespit edildi.

TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü, her yıl bir kişiye 100 bin lira olarak takdim edilecek.

TÜSEB Teşvik Ödülü, her yıl en fazla 5 kişiye verilecek ve bunlardan her birine ödül olarak 30 bin lira verilecek.

TÜSEB Hizmet Ödülü ise her yıl bir kişiye verilecek. Ödül tutarı da 50 bin TL olacak.

Ödül kazananlar, her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanacak.

aziz-sancar-nobel-odulu-gidahattiNobel Kimya Ödülü’nü kazanan ilk Türk bilim insanı

Çalışmalarını ABD’de sürdüren Prof. Dr. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’larını nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları dolayısıyla 2015 yılında Kimya alanında Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Ödülü’nü kimya alanında İsveçli Tomas Lindahl ve ABD’li Paul L. Modrich ile paylaşan Sancar, Nobel Kimya Ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı olmuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir