Nestle, Starbucks kahvesi satacak!

-
Nestle, Starbucks kahvesi satacak!

İsviçre merkezli gıda devi Nestle, dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Starbucks ile markanın ürünlerinin mağazaları dışında pazarlama hakkı için 7,15 milyar dolara el sıkıştı.

Financial Times gazetesinin haberine göre, Nestle ve Amerikan kahve zinciri Starbucks arasında bir ortaklık anlaşması imzalandı.

Haberde, anlaşmaya göre Nestle’nin, Starbucks ürünlerini markanın mağazaları dışında pazarlama hakkı için Starbucks’a nakit olarak 7,15 milyar dolar ödeme yapacağı, ayrıca Starbucks’ın 500 personelinin de Nestle’nin kadrosuna geçeceği kaydedildi.

“Starbucks deneyimi, milyonlarca eve taşınacak”

Son olarak 2017 yılı sonunda çay markası Tazo’yu 384 milyon dolara Unilever’e satan Starbucks’ın konuya ilişkin açıklamasında, anlaşma ile elde edilen kazancın hisse geri satın alımlarını hızlandırmada kullanılacağı bildirildi. Şirket, geri alımlar ve temettü ödemeleri vasıtasıyla 2020 mali yılının sonuna dek yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinde gelir elde etmeyi hedefliyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Starbucks’ın CEO’su Kevin Johnson, “Küresel kahve ittifaklı Starbucks deneyimini Nestle’nin dünya çapındaki erişimi ve itibarıyla milyonlarca eve taşıyacak.” dedi.

Şirketin organik büyüme hedefine olumlu katkı yapacak

İsviçre merkezli gıda devi, Amerikan kahve zinciri ile 7,15 milyar dolarlık anlaşmanın, şirketin hisse başına karına ve 2019 itibarıyla gerçekleşecek organik büyüme hedeflerine olumlu bir katkı yapmasını bekliyor. Şirket, Starbucks hamlesiyle ABD’deki kahve pazarındaki payını artırmayı amaçlıyor.

nestle-logo-gidahattiNestle’nin CEO’su Mark Schneider konuyla ilgili olarak, “Bu ticaret kahve işimiz için çok önemli. Starbucks, Nespresso ve Nescafe marklarını bir araya getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın