Nestlé %100 sürdürülebilir kakao hedefine ulaştı

-
Nestlé %100 sürdürülebilir kakao hedefine ulaştı

Nestlé BK & İrlanda, her iki ülkede de çikolatalı şekerleme ve bisküvi işlerinde %100 sürdürülebilir kakao kullanan ilk büyük şekerleme firması olmayı başardıklarını açıkladı.

1 Ocak 2016’dan itibaren İngiltere ve İrlanda’da satılacak olan bütün çikolata ve bisküvilerinin sertifikalı sürdürülebilir kakao ile üretileceği açıklamasını yapan Nestlé bu sayede sektörde bir ilki başarmayı amaçlıyor.

Nestlé’nin “Kakao Planı” çerçevesinde atılan adım, firma için büyük bir kilometre taşı olmakla birlikte, Nestlé’nin uzun vadede kakao çiftçilerine ve onların toplumlarına sağlamayı amaçladığı faydaların da altını çizmiş oluyor.

Nestlé’nin Kakao Planı’nın çiftçilere kârlı çiftlikler kurup işletebilmelerinde yardımcı olmakla birlikte çocuk işçiliğin ortadan kaldırılmasında ve sürdürülebilir bir kakao tedariki sağlanmasında destek olduğunu belirten Nestlé yetkilisi, bu sayede Birleşik Krallıklardaki müşterilerin en sevdikleri ürünleri zevkle ve gururla tüketebilecekleri yorumunda bulundu.

Güvenli çalışma koşulları

Nestlé bağımsız sertifikalar almak ve kullandıkları kakaonun çiftliklerde güvenli çalışma koşulları içerisinde sürdürülebilir olarak üretildiğinden emin olmak adına UTZ Certified programı ve Fairtrade Foundation ile işbirliği yaptı.

UTZ sertifikasına sahip olan çiftçiler daha iyi ekinler üretme, daha fazla gelir sağlama ve bir yandan çevreyi korurken diğer bir yandan da aileleri için fırsatlar yaratma konularında eğitim alıyorlar.

Sürdürülebilirliğin bir standart haline getirilmesi gerektiğini belirten UTZ Certified pazarlama direktörü Daan de Vries ise, Nestlé’nin taahhüdünün bu vizyona ulaşmada büyük bir adım olduğunu belirtti. Sorumlu bir şekilde üretilen ürünleri alarak Nestlé’nin çiftçilerin hayatlarını iyileştirdiğini de sözlerine ekleyen Vries, iklim değişikliği ve benzer sorunların arasında bu hamlenin Nestlé’ye kesintisiz bir tedarik zinciri sağlayacağının altını çizdi.

Nestlé’nin sürdürülebilirlik zaman çizelgesi

  • 1 Ocak 2016: İngiltere ve İrlanda’da çikolatalı şekerleme ve bisküvi işlerinde %100 sürdürülebilir kakao kullanan ilk büyük şekerleme firması oldu.
  • 1 Ağustos 2014: Aralık 2015’e kadar %100 sürdürülebilirlik hedefine ulaşma öngörüsünde bulundu.
  • 2013: Smarties, Yorkies ve Aero ürünleri için sertifikalı kakao satın aldı.
  • 2012: Kitkat dört parmak çikolatası için sertifikalı kakao satın aldı.
  • 2011: Kitkat iki parmak çikolatası için sertifikalı kakao satın aldı.
  • 2009: Nestlé Kakao Planı’nı faaliyete geçirdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın