Nasıl bir ofisiniz olsun isterdiniz?

-
Nasıl bir ofisiniz olsun isterdiniz?

Farklı ülkelerden 3600 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, çalışanların ideal bir ofisten ne beklediklerini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu ise ofislerin fiziki şartlarını iyileştirecek önerilerde bulundu.

Ofis ortamının iş verimini etkilediği iş dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek halini alırken bu konuda yapılan son araştırmalardan biri çalışanlara sunulan fiziki şartların önemini tekrar gündeme getirdi. Çalışanların ofis ortamında en çok önemsedikleri fiziki koşulları belirmek için yapılan araştırmaya göre, çalışanların %42’si ofislerinde doğal gün ışığı, %22’si sessiz çalışma alanı, %20’si deniz manzarası, %18’i iç mekanda canlı bitkiler, %15’i ise canlı renkler istiyor.

“Binlerce kurum ve on binlerce çalışana hizmet veren bir kuruluş olarak çalışma ortamında fiziki koşulların verimliliği doğrudan etkilediğini biliyoruz. Çalışanlarını önemseyen ve ihtiyaçlarına karşılık vererek çalışma hayatında yaşam kalitesini arttıran kurumların daha verimli olacağı bir gerçek” diyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, ofislerin fiziki şartlarını iyileştirecek önerilerde bulundu.
AhmetZeytinoglu
Göz yorucu aydınlatmalardan ve renklerden kaçınılmalı
Gün ışığından yeterince faydalanamayan konumdaki ofislerde dengeli bir aydınlatma sistemi çalışanın sağlığını ve konforunu ön planda tutacak şekilde hazırlanırken kuruma da enerji tasarrufu sağlanacak şekilde planlanmalı. Duvarların ve eşyaların renkleri de aydınlatmayı etkileyen en önemli unsurlardan biri. Uzmanlar dekorasyonda motive edici, gözü yormayan, ışığı doğru yansıtan renkler kullanılmasını öneriyor.

Oksijen ve nem dengesi önemli
Ofislerde uygun olmayan havalandırma şartları çalışanlarda karar vermede güçlüğe, genel uyuşukluktan baş ağrısına, konsantrasyon problemlerinden kalp ritmi bozukluklarına kadar bir çok rahatsızlığa neden olabiliyor. Sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için hava kalitesi cihazlarıyla yapılan sürekli ölçümler yapılması gerekiyor. Sanılanın aksine fazla oksijen barındıran hava da çalışma ortamında yaşam kalitesini düşürüyor.

Nefes alan mekanlar yaratın
İç ve dış mekanda yapılan doğru peyzaj düzenlemesi çalışanlar için ferah dinlenme alanları yaratırken temiz, düzenli ve bakımlı görüntüsüyle şirket imajına da katkıda bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir