Naneli sakız çiğneyerek zayıflayın!

-
Naneli sakız çiğneyerek zayıflayın!

Yaz aylarına fazla kilolarından kurtularak ve fit bir görüntüye sahip olmak isteyenler için Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, verdiği ipuçlarında naneli sakızın uzun süre tokluk hissi verdiğini belirterek, “Naneli sakız çiğneyin” önerisinde bulundu. Fazla kilonun, sadece estetik değil, sağlığı tehdit eden önemli bir problem olduğuna işaret eden Tutar, “Kilo vermede önemli olan uygulayacağınız sağlıklı beslenme programını yaşamınızın devamında da uygulamaktır” dedi.

Diyetisyen Tutar’ın fazlalıklardan kurtulmak ve daha sağlıklı olmak için verdiği ipuçları şöyle:

“Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, naneli sakız çiğneyen bireylerin uzun süre tokluk hissiyatı yaşadığını ortaya koyuyor. Eğer sürekli açlık hissiyatınız varsa naneli sakızı denemelisiniz. Uzun süre kendini aç bırakan kişiler için iki sonuç vardır. Bunlardan bir tanesi hiç kilo veremediği gibi aksine belirli bir süre sonra yaptığı diyeti bırakıp daha da çok kilo aldığı gerçeğidir. İkinci sonuç ise kilo kaybına rağmen diyet sürecinde kendini fazla yıpratma sonucu verdiği kiloyu uzun süre koruyamamaktır. Öğünlerin düzenli yapılması hem uzun süre aç kalmanızı engelleyecek hem de yaptığınız diyetin beslenme tarzı olmasını sağlayacaktır. Kısacası verdiğiniz kiloyu da çok daha rahat koruyabileceksiniz.

bahar-yorgunlugu-su-gidahatti

Su tüketimine dikkat!

Düzgün diyet yapanlarda yeterli miktarda su içilmediğinde diyetin verimliliği düşecektir. Verdiğiniz kilonun tartı üzerinde istenildiği seviyelere inmesi de imkânsız olacaktır. Bu nedenle gün içerisinde yeterli miktarda su içmelisiniz. Ayrıca gün içinde bazı bitki çaylarını, siyah çayı ve kahveyi de doğru miktarlarda tüketirseniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

yemek-yiyen-aile-gidahatti

Akşam 8’den sonra yemek yemeyin

Ne yaparsanız yapın akşam 8’den sonra besin tüketirseniz kilo veremezsiniz. Bu nedenle yaptığınız beslenme programında akşam yemek saatlerine özellikle özen gösterin.

duygusal yemek

Beslenme alışkanlarınızı değiştirin

Diyetinizi sabote edebilecek beslenme alışkanlıklarından bir dönem uzak durmalısınız. Hatta diyet programınız bittikten sonrada belirli sıklıklarda kontrollü olarak bu besinleri tüketme sürekliliğinden kaçınmalısınız.

diyet-beslenme-gidahatti

Amaç sadece kilo vermek olmasın

Amaç sadece kilo vermek ise sonuç başarısız olacaktır. Bu süreçte etrafınıza sizden daha hızlı kilo vermiş kişilerin rakamlarına takılırsanız yine sonuç hüsran olabilir. Kilo vermek heves işi değil, sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek ile olur.

diyet-zayiflama-gidahatti

Her gün 30 dakika yürüyüş yapın

Her gün 30 dakikalık yürüyüşler bile kilo vermenizi hızlandıracaktır. Eğer özellikle yürüyüşe zaman ayırmakta zorlanıyorsanız gün içini hareketli geçirin. Kısa mesafeli yolları yürüyün, arkadaşlarınızla yapabileceğiniz egzersiz programlarına katılabilirsiniz.

Kilo vermekteki asıl amaç görüntü, kıyafet ve bedenin istenildiği şekle gelmesidir. Bu nedenle tartı üstündeki kilonuza odaklanmak sizi mutsuz eder. Eğer kıyafetleriniz yavaş yavaş bollaşıyorsa, aynanın karşısına geçtiğinizde özgüveniniz daha yüksekse sizi bu mutlu etmeli. Eğer bunlara bakmayıp sadece tartı üstündeki gramları sayarsanız sonuç yine hüsran olacaktır.

akdeniz-diyeti-gidahatti

Posalı besinler tüketin

Kilo vermenin temeli düzgün çalışan bağırsak sistemidir. Bağırsak sisteminizde sürekli problem varsa ve kabızlık yaşıyorsanız kilo vermeniz çok zordur. Bağırsak sisteminin yavaş çalışması kronik ise ilk iş doktora gitmelisiniz. Eğer beslenme programınızdaki yanlış besin seçimine bağlı kabızlık yaşıyorsanız posalı besinler tüketmelisiniz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir